Eski Windows Sürümleri, Internet Games Desteğini Kaybediyor

Microsoft, Windows XP, Windows ME ve Windows 7 sürümlerindeki klasik internet oyunlarının dayanağını kaldıracak. Internet Backgammon, Internet Checkers, Internet Spades, Internet Hearts, Internet Reversi ve MSN Go uygulamalarını kaldıracak olan Microsoft, başka uygulamalara odaklanmak için bu yolu izlediğini belirtti.

Microsoft'un planlarına nazaran Windows XP ve Windows ME kullanıcıları, üstte belirttiğimiz uygulamalara olan takviyesini kaybeden birinci kullanıcılar olacak. Dayanağın 31 Temmuz tarihinde kaldırılması bekleniyor.

Birçok internet oyununun takviyesinin kesilmesi için tarih olarak 31 Temmuz belirlenmiş olsa da Windows 7'deki takviyenin 2020'nin başlarında kesileceği söyleniyor.

Windows Gaming takımı, hususa ait yazdıkları bir yazıda şu sözleri kullandı:

“Microsoft Internet Games içerisindeki oyunlara karşı olan ilgi ve alakanız bizleri nitekim çok keyifli ediyor. Çok hoş bir topluluk oluşturduk fakat vaktimiz geldi. Yazılım ve donanım ortaklarımızla birlikte kaynaklarımızı daha aktüel teknolojilere odaklamamız gerekiyor. Bu sayede (sizlere) daha yeterli bir tecrübe sunabiliriz.”

Ekibin açıklamasında, kullanıcıların oyunları belirtilen tarihlere kadar oynayabileceği belirtildi. Belirtilen tarihlerden sonra da oyunlara olan dayanak kesileceği için kullanıcıların oyunlara ulaşma imkanı büsbütün ortadan kalkacak.

Internet Games uygulamalarının kalkması, çok az kişiyi etkileyecek bir sorun üzere görünüyor. Üçüncü parti bilgilerine nazaran Windows XP, sırf yüzde ikilik bir pazar hissesine sahip. Bu pazar hissesinin büyük çoğunluğunu da güvenlik kaygıları sebebiyle internet kontaksız bilgisayarların oluşturduğu düşünüldüğü vakit oyunların aslında oynanmayacağı da söylenebilir.

Bu gelişmelerin akabinde Windows 7 işletim sisteminin de pazar hissesinde bir düşüş yaşaması bekleniyor. Aktüel datalar, Windows 7'nin en tanınan ikinci işletim sistemi olduğunu söylüyor lakin işletim sistemi, sevilen özelliklerine erişimini bir bir kaybediyor.

Başa dön tuşu