Grizu-263 Uzay Takımı’nın Uydusu, Uzaya Gönderilecek

14-16 Haziran tarihleri ortasında Amerika'nın Teksas eyaletinde NASA'nın öncülüğünde 'Model Uydu Yarışması' ismi altında bir aktiflik düzenlendi. Düzenlenen aktiflik kapsamında pek çok ülkeden iştirakçiler kendi model uydularını geliştirerek çalışmalarını göklere fırlatma imkanı buldular. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 Uzay Ekibi da kendi uydusunu hazırlayan iştirakçiler ortasındaydı. Geçtiğimiz yıl düzenlenen etkinliklerde Manchester Üniversitesi'nin kazandığı müsabakayı ikinci olarak tamamlayan takım, bu yıl da kendi uydularını 700 metre yüksekliğe fırlatarak İstanbul Teknik Üniversitesi’nin akabinde dünya ikincisi olmayı başardı.

Pocketqube olarak isimlendirilen bu uydu, Türkiye'nin en küçük uydusu olma unvanına da sahip. Pocketqube küçük uydusu yalnızca 5 santimetre uzunluğunda. Takımın kaptanı olan Muzaffer Duysal da bu bahisle ilgili açıklamalarda bulunarak Pocketqube'ün dizaynının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. 500 kilometrelik bir yörüngeye sahip olacak olan bu uydunun 3 yıl boyunca uzayda kalacağını söyleyen Duysal, 2020 yılında Pocketqube'ün Amerika ya da Yeni Zelanda'dan uzaya fırlatılacağını açıkladı. Uzaya fırlatılmasının akabinde uydunun, Dünya'nın imajlarının otonom bir biçimde elde edilebileceğini tabir eden Duysal, Bülent Ecevit Üniversitesi'nin uzayda bir uydusunun olmasının hem üniversiteleri hem de ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak Zonguldak valisi Erdoğan Bektaş da birtakım açıklamalarda bulundu. Grizu-263 Uzay Takımı'nın büyük bir muvaffakiyete imza attığını söyleyen Bektaş, üniversite ve sanayi iş birliğinin hem ülkemiz hem de üniversite öğrencileri için büyük bir kıymete sahip olduğunu söyledi. Zonguldak'ın aşikâr bir potansiyele sahip olduğunu belirten Bektaş, bu potansiyelin küçümsenemeyecek kadar büyük olduğunu lakin kimsenin bunun farkında olmadığını söz etti. Kentin bu bağlam bir bütün çalışması gerektiğini belirten Bektaş, herkesin el ele verdiği bir Zonguldak'ın, kentin stratejik kıymetini tüm dünyaya duyuracağını söyledi.

Başa dön tuşu