111 Yıl Önce Meydana Gelen Tunguska Olayının Gizemi Çözüldü

Bugün Memleketler arası Asteroit Günü ve bugüne ismini veren olan ise bundan tam 111 yıl evvel meydana gelen Tunguska olayı. 30 Haziran 1908’de Sibirya’daki Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınına bir asteroit çarptı ve bu asteroit, 2.000 kilometrelik ormanı yok eden bir patlamaya neden oldu. Bu olay sadece tarihi olarak merak edilen bir olaydan öte bilim insanlarının hâlâ üzerinde çalışma yaptıkları bir gizem.

Tunguska olayı, yaşandığı sırada neyse ki Sibirya sakinleri, ırmağın yakınında epeyce seyrek yerleşme gerçekleştirmişlerdi. Bu yüzden doğal etrafta epeyce önemli hasarlar oluşurken ve tüm dünyada tesirlerini hissettirirken bu asteroit çarpmasında kimse ölmedi. Çarpan asteroidin ise hiçbir modülü bulunamadı. Bu sebeple beşerler, bu olayın bir volkan patlaması yahut bir maden kazası olduğuna inanıyorlardı.

Olayla ilgili açıklanamayan birkaç gizem vardı. Bazı soruların karşılıklarını olaydan tam 111 yıl sonra yapılan bir araştırma açıklayabilir. Şubat 2013’te Rusya’nın Chelyabinsk bölgesinde atmosferde bir meteor patladı ve binden fazla kişinin yaralanmasına sebep oldu. Bu patlama, görüntüye kaydedildi ve araştırmacılar patlamanın büyüklüğünü, hareketini ve suratını varsayım etmek için manzaraları kullandılar. Ortaya çıkan sonuca nazaran ise araştırmacılar, asteroidin 5 katlı bina büyüklüğünde ve yerden yaklaşık 24 kilometre yükseklikte 550 kilotonluk bir güçle patladığını tespit ettiler. Bu büyüklükte bir meteorun gezegenimizi ortalama olarak her 10 ile 100 yılda bir etkileyebileceği iddia ediliyor.

Bilgisayar modelleme uzmanları bu dataları aldı ve Tunguska aktifliğine uyguladı. Etkinliğin buzlu olandan çok taşlı bir meteordan kaynaklandığı ve bunun 50 ile 80 metre ortasında olması gerektiğini keşfettiler. Asteroit, atmosfere saatte yaklaşık 55.000 kilometre süratle girdi ve yüzeyden 10 ile 15 kilometre yükseklikte patladı, bu yüzden rastgele bir tesir krateri yahut modülü bulunamadı.

NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’ndeki gezegen bilimi araştırmacısı David Morrison, “Tunguska, çağdaş insanların gördüğü en büyük kozmik etki” dedi.

Başa dön tuşu