Apple, Find My Uygulaması Hakkında Detaylı Bilgiler Verdi

iOS 13 ve macOS 10.15’teki en değişik değişikliklerden biri Find My Friends ve Find My iPhone uygulamalarının birleştirilmesi oldu. Yeni uygulama, tüm Apple aygıtlarını Bluetooth işaretçisine çevirerek çevrimdışı olsanız bile Apple aygıtınızı bulmanıza imkan sağlıyor. Apple ise yeni uygulamasındaki güvenlik bilgileriyle ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Apple, Find My uygulamasındaki çevrimdışı pozisyon bilgisi hakkında şu bilgileri verdi:

“Kalabalık kaynaklı pozisyon bilgisi sayesinde kaybettiğiniz bir aygıtı Wi-Fi ya da taşınabilir data kontağı olmasa bile bulun. Aygıtınızı kaybettiğinizi belirttiğinizde kayıp aygıtınız diğer bir Apple aygıtının (size ilişkin olmak zorunda değil) yanındaysa başka aygıt Bluetooth sinyallerini algılayarak size pozisyon bilgisi veriyor. Süreç büsbütün şifreli ve anonim olduğu için herkesin saklılığı de korunuyor.”

WWDC etkinliğinde Craig Federighi, Find My’ın çevrimdışı gerçekleştirdiği sürecin büsbütün şifreli ve anonim bir formda gerçekleştiğini belirtmişti. Aktifliğin akabinde Apple, mevzuyla ilgili daha fazla bilgi verdi.

Cihazınızı çevrimdışı bulma konusundaki en farklı olay ise en az iki adet Apple aygıtına sahip olma gerekliliği. İkinci aygıta neden gereksiniminiz olduğunu merak ediyorsanız çabucak söyleyelim: Süreçler şifreli bir formda gerçekleştiği için ikinci aygıtınız aracılığıyla bu şifreyi çözerek aygıtınızın pozisyonunu çevrimdışıyken de bulabileceksiniz.

Başa dön tuşu