Yeni Pil Teknolojisi 10 Dakikalık Şarjla Uzun Menzil Veriyor

Xinhua Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre 50 kWh batarya paketiyle gelen bir arabasının tanıtımı, geçtiğimiz salı günü Çin'in Zhejiang isimli eyaletindeki Hangzhou kentinde yapıldı. Hunan Üniversitesi Kimya Mühendisliği Profesörü ve Zhejiang Folta Technology Co. Ltd.’nin Baş Bilimcisi Zhou Xiaoping, “Bu süratli şarj teknolojisi, lityum iyon piller alanında yapılan Ar-Ge çalışmaları sayesinde ortaya çıktı” diyor.

Zhou, gereçlerin yüklü olarak düşük empedanslı (RLC devrelerindeki direnç miktarı) iyonik bileşiklerden oluştuğunu, böylece güç hücresi verimliliğini artırırken şarj olma ve boşalma sırasında gerçekleşen lityum çökelmesinden kaynaklanan güvenlik risklerini azaltacağını da kelamlarına ekledi.

Bağımsız test şirketi TUV SUD tarafından yayınlanan bir üçüncü taraf kıymetlendirme raporu, yeni teknolojiyi kullanan güç hücrelerinin ömür döngüsünün 150 amperlik bir şarj/deşarj performans testinde şu ana kadar 5.000'e vurduğunu, ayrıyeten bu sayının 6.000'i görmesinin beklendiğini ortaya koyuyor.

Endüstri uzmanları, süratli şarj teknolojisindeki bu atılımın daha kısa bir şarj mühleti ve daha uzun aralıklarla elektrikli araçların da popülerleşmesinde katkı sağlayacağını söylüyorlar.

Başa dön tuşu