Yeni Android Özellikleri Duyuruldu

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Google I/O etkinliğinin ardından ekstra yeni Android özellikleri duyuruldu. Yeni eklemelerle birlikte Spotify, Wear OS işletim sistemine geldi. Ayrıca erişilebilirlik açısından da önemli geliştirmeler yaşandı. Sizin için yeni Android özelliklerini derledik.

Yeni Android Özellikleri Neler?

Nearby Share Windows’a Geliyor

Nearby Share, Android cihazlar arasında hızlı bir şekilde içerik alışverişi yapmak için harika bir fırsat sunuyor. Artık Nearby Share Windows eklentisi sayesinde bilgisayar ve telefonlar arasındaki iletişim çok daha güçlü hale gelecek. Henüz beta aşamasında olsa da bu özelliği hemen deneyimleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

AirDrop Benzeri Google Nearby Share Nedir? Nasıl Kullanılır?
MOBİL

AirDrop Benzeri Google Nearby Share Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nearby Share, kablosuz veri aktarım aracı olarak geliştirilmiştir. Android cihazların tümüne otomatik eklenebiliyor. Google’ın AirDrop benzeri kablosuz veri aktarım aracı olan Nearby Share, Türkçeye “yakın paylaşım” şeklinde çevriliyor.

Okuma Pratiği

Okuma pratiği, Google’ın özellikle çocuk kitapları aracılığıyla okuyucuların yeni ve bilmedikleri kelimeleri öğrenmelerine yardımcı olmaya yönelik özel bir uygulama. Uyumlu bir e-kitabı okurken, artık cümledeki her kelimeyi sesli olarak telaffuz eden, kelimeleri kendiniz okumayı denemenizi sağlayan ve telaffuzunuza göre geri bildirim veren bir “Alıştırma” düğmesiyle karşılaşabilirsiniz. Bu yeni özellik Google Play Kitaplar’ın 8.1 sürümüyle birlikte kullanıma sunuluyor.

Emoji Kitchen

İnanılmaz bir Android özelliği olan Emoji Kitchen, çeşitli emojileri birleştirmenize ve yepyeni bir simge oluşturmanıza olanak tanıyor. Google şimdi köpekbalığı, yunus ve balina emojilerine özel olarak odaklanarak ek olarak su temalı seçenekler sunuyor.

Ana Ekranda Üç Yeni Widget

En son güncelleme, ana ekran deneyiminizi geliştirmek için üç yeni widget getiriyor: Google TV artık kişiselleştirilmiş film ve TV önerilerini gösteren bir widget’a sahip, Google Finans seçtiğiniz hisse senetlerini izlemenizi sağlıyor ve Google Haberler en son manşetleri parmaklarınızın ucuna getiriyor.

Matter Cihazları İçin Zahmetsiz Kurulum

Android’de Matter özellikli akıllı cihazların kurulumu her zamankinden daha kolay hale geldi. Google Home uygulamasını kullanarak bu yeni cihazların üzerindeki QR kodunu tarayarak bunları akıllı ev kurulumunuza hızlı bir şekilde bağlayabilirsiniz. Bu kullanışlı özellik, cihazınızın Android 8.1 veya daha yeni bir sürümde, Matter özellikli bir Google hub cihazında ve Bluetooth Düşük Enerji (4.2) veya daha yüksek bir Wi-Fi bağlantısında çalışmasına ihtiyaç duyuyor.

Spotify Wear OS Entegrasyonu

Wear OS 2 veya daha yeni bir sürümü çalıştıran bir akıllı saatiniz varsa, artık Spotify’ın keyfini doğrudan bileğinizde çıkarabilirsiniz. Telefonunuza uzanmadan sadece müzik ve podcast dinlemekle kalmıyor, aynı zamanda yeni kutucukları ve saat yüzü kısayollarını da keşfedebiliyorsunuz. Saatiniz aynı zamanda Spotify DJ’den yayın yapabilecek, ancak bu bir Spotify Premium aboneliği gerektiriyor ve şu anda yalnızca ABD, Kanada, İngiltere ve İrlanda’da mevcut.

Google Keep Notları Wear OS’a Eklendi

Wear OS’ye yapılan değerli bir ekleme de Google Keep’in entegrasyonu. Bu yeni özellik, önce telefonunuzu almanıza gerek kalmadan sabitlenmiş bir notu veya yapılacaklar listesini kontrol etmenizi sağlıyor

Short Videoları Artık Oynatma Listelerine Kaydedilebiliyor

Başlangıçta TikTok’a benzeyen Shorts, YouTube’da popüler bir platforma dönüştü. YouTube Shorts’ta gezerken sevdiğiniz bir videoya rastlarsanız, artık bunu bir oynatma listesine ekleyebilirsiniz.

Android 14 Güncellemesi ile Gelen Tüm Özellikler
MOBİL

Android 14 Güncellemesi ile Gelen Tüm Özellikler

Akıllı telefonlarda kullanılan başlıca işletim sistemlerinden biri olan Android, Google’ın desteğiyle gün geçtikçe daha çok gelişmeye ve tercih edilmeye devam ediyor.

Başa dön tuşu