Yengeç Nebulası’ndan Dünya’ya Dev Bir Gama Dalgası Geldi

Bundan yaklaşık 7500 yıl evvel, Samanyolu’nun Perseus kolunda, bize 6500 ışık yılı aralıkta devasa bir patlama oldu. Biz bu patlamayı birinci olarak 1054 yılında, gerisinde ince bir gaz ve toz bulutu bırakan parlak bir nokta olarak gördük. O kalıntılara bugün Yengeç Nebulası ismi veriliyor. 

Yengeç Nebulası, geçtiğimiz günlerde Dünya’yı bugüne kadar bir astrofiziksel kaynaktan gelen, tespit edilmiş en güçlü gama dalgasıyla vurdu. Gök cisminden gelen gama dalgaları, Tibet’te deniz düzeyinden 4300 metre yükseklikte bulunan bir gözlemevi tarafından keşfedilerek tarihe geçmiş oldu.

Yengeç Nebulası’nın kalbinde yer alan nötron yıldızı, etrafındaki kozmik parçacıkları yakalayıp gezegenimize savurabilecek güce sahip. Lakin bu parçacıklar atmosfere çarptıklarında atom altı parçacıklara ayrılıp bir yağmur formunda dağılıyorlar. Yani o denli uzaydan garip bir ışın geldi, gamayı yedim, Hulk oldum üzere bir durum yok (Zaten o kadar gama sizi Hulk yapmaz ancak muhtemelen kanser eder). Tibet’teki gözelmevi de, 600’den fazla dedektörü sayesinde bu yağmuru yakalamayı başardı. 

Gözlemevinden çalışan Çinli ve Japon araştırmacılar, Dünya’nın tam 100 trilyon elektrovoltluk güce maruz kaldığını belirledi. Üstelik bu olay sırf bir kere değil, toplam 24 sefer tekrar etti. Emsal bir rapor, Meksika’daki HAWC Gama Işıması Müşahede Evi’nden de geldi. 

Yengeç Nebulası’nın daha evvel de parçacıklar savurduğunu görüyorduk. Bu yeni güç ölçümleri, cismin merkezinde yer alan yıldız hakkında daha çok bilgi verebilir.

Başa dön tuşu