Apple, Sanal Gerçeklik Gözlüğünü İptal Etti

Apple’ın yıllardır dört gözle beklediğimiz sanal/karma gerçeklik gözlüğünden bugün üzen bir haber daha geldi. Bloomberg’ten Mark Gurman’a nazaran Apple, bu yıl tanıtılması beklenen gözlüğünü bir müddetliğine rafa kaldırdı.

Söz konusu kararın ‘teknik zorluklar’ nedeniyle olduğu paylaşılsa da Gurman’a nazaran tek neden bu değildi. Apple’ın ‘daha ucuza’ mâl olan bir gözlük üzerine ağırlaştığı aktarıldı.

Daha ucuz bir gözlük için daha uzun müddet bekleyeceğiz:

Yeni öğrenilen ayrıntılara nazaran Apple, uzun müddettir geliştirdiği gözülüğü yerine artık daha düşük maliyetli bir gözlük piyasaya sürmeyi hedefliyor. Bu gözlüğün ise 2024 yahut 2025 yılında tanıtılması bekleniyor.

Daha evvelki bilgileri göz önüne aldığımızda karar epey mantıklı:

Geçtiğimiz haftalarda yeniden Mark Gurman tarafından aktarılan bilgilere nazaran Apple, sanal gerçeklik gözlüğü için 2.500 – 3.000 dolar gibi uçuk satış fiyatını hedeflemeye başlamıştı. Natürel bu fiyat, gözlüğün üretim maliyetinin yüksekliği nedeniyle bu kadar üst seviyedeydi.

Böylesine bir fiyatla piyasaya sürülecek bir eser de haliyle Apple’ın amacı olan genel kitleye ulaşamayacak, niş bir ürün olacaktı. Yeniden bu nedene bağlı olarak da sanal gerçeklik dünyasına olan ilgi ve talep üzerinde Apple’ın pek de tesiri olmayacaktı.

Apple’ın düşük fiyatlı bir gözlük piyasa sürmesi ise sanal gerçekliğin daha fazla beşere ulaşabileceği manasına gelecek. Elbette bu tezlerin doğruluğunu lakin bekleyerek görebileceğiz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu