Yediği Taşları Kum Olarak Çıkaran Bir Canlı Keşfedildi

Ülkemizde sık sık kullanılan “taş mı yiyeyim” tabiri, yeni keşfedilen bir canlının ana beslenme formunu tanımlıyor. Lithoredo abatanica isimli bu canlı, yediği taşları kum olarak dışkılıyor.

Filipinler’de bir ırmakta bulunan bu gemikurdu çeşidi, Proceedings of the Royal Society B isimli mecmuada yer alan bir araştırmanın konusu oldu. Genelde tahta yiyen gemikurtlarının bu tipi, beslenme formuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Simbiyot bakterileri kullanarak ahşaptan besin elde eden bu canlılar, yeni antibiyotik araştırmaları için de kullanılıyor.

Bu gizemli tıp, Bohol Adası’nda bulunan Abatan Irmağı tabanından alınan örneklerde bulundu. Bölgede araştırma yapan Filipinler Yumuşakça Simbiyot Milletlerarası İşbirliği Biyoçeşitlilik Kümesi, çeşitli ekipmanlar ve dalgıçlar yardımıyla ırmak tabanını inceliyordu. Bölgede yaşayan bir vatandaş, araştırmacılara ırmağın tabanını incelemelerini söyledi. Araştırmacılar, deliklerle kaplı kum taşı yığınları keşfetti. Yapılan incelemelerde, taşların üzerinde gemikurdu sifonları bulundu. Bu yapılar, gemikurtlarının beslenme süreçlerinde ortaya çıkıyor. Araştırmacılardan Dr. Shipway, bu noktada çok kıymetli bir keşif yaptıklarını anladıklarını söylüyor.

Taşlarda bulunan beyaz yaratıkları çıkarıp inceleyen araştırmacılar, L. abatanica’nın garip beslenme biçimini de bu noktada açıklığa kavuşturdular. Yeni tıpta, olağanda gemi kurtlarında ahşap sindiriminden sorumlu olan körbağırsak bulunmuyor. Onun yerine bu canlının bağırsakları, ırmağın tabanında bulunan taşlarla tıpkı yapıya sahip taşlar ile dolu.

Bu canlıların taş yemekten ne elde ettiği ise pek bilinmiyor. Araştırmacılara nazaran bu ihtimallerden biri, taşlarda bulunan granüllerin suda hür halde dolaşan planktonları ve öbür canlıları çekmesi olarak gözüküyor.  Diğer bir ihtimal ise bu canlıların şimdi bilinmeyen bir prosedürle taşlar üzerinden besin elde ediyor olması. Takım şu anda L. abatanica’nın beslenme hali ve simbiyotlarının genom yapısı üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Başa dön tuşu