Yarayı İyileştirmek İçin Vücut Isısını Kullanan Bandaj

Birkaç istisnayı saymazsak, bandajların çoklukla yarayı düzgünleştirmek için değil yaranın üstünü kapatmak için kullanıldığını söyleyebiliriz. Fakat çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bir bandaj yaraları güzelleştiriyor. Isı ile etkinleşen “Aktif yapışkan bandaj (İngilizcesi active adhesive dressing (AAD)” ismi verilen bandaj embriyonik cildi taktit ediyor.

Embriyolar, gelişimlerinde muhakkak bir noktaya kadar cilt yaraları güzelleşince iz bırakmazlar. Bunun nedeni, bu üzere yaraların etrafındaki cilt hücrelerinin, “aktin” olarak bilinen bir proteinden yapılmış lifler üretmesidir. Bu lifler büzülerek kenarlarını bir ortaya getirir ve yarayı düzgünleştirir. Böylelikle rastgele bir yara dokusu oluşmaz.

Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde meslektaşları ile birlikte çalışan Harvard Üniversitesi’ndeki bilim insanları, bu süreci bir bandajda taklit etmeye başladılar. Elde edilen etkin yapışkan bandaj, gümüş nanopartiküller ve “PNIPAm” olarak isimlendirilen ısıya sağlam bir polimer eklenmiş bir yosun türevi olan yapışkan aljinat hidrojelden yapılmış. Bu polimer suyu geçirmemekle kalmıyor, birebir vakitte 32 °C sıcaklıkta daralıyor.

Hidrojel bir yaraya uygulandığında, cilt ile kuvvetli bir halde yapışıyor. Daha sonra beden ısısı PNIPAm'ı ısıtıyor ve jelin büzülmesine neden oluyor. Bandajın yapıştırıldığı cilt de bu sayede yarayı süratli ve tesirli bir halde kapatıyor. Potansiyel olarak enfeksiyona neden olan bakterilerin birçok da gümüş nanopartiküller tarafından öldürülüyor.

Jeldeki PNIPAm ölçüsünü değiştirilerek cildin büzülme derecesi de ayarlanabiliyor. Dirsek üzere eklemlerin üzerindeki derinin, bedenin daha düz kısımlarında bulunan derilere kıyasla güzelleşirken daha esnek kalması gerekeceğinden, bu çeşit bir denetime sahip olmak kullanışlı olabilir.

Laboratuvar testlerinde yeni bandajın domuz derisine yara bandından 10 kat daha kuvvetli bir formda yapıştığı bulundu. Tıpkı vakitte, farelerdeki yara büyüklüğünü yüzde 45 oranında düşürürken, bir denetim kümesinde tedavi edilmeyen yaraların büyüklüklerinde hiç azalma görülmedi. Ayrıyeten yaraları, test edilen başka hidrojellerden daha süratli bir biçimde kapattı. Ek olarak rastgele bir enfeksiyon ya da yan tesir ortaya çıkmadı.

Harvard Üniversitesi’nden Dr. Benjamin Freedman, bandajın uygunlaştırma sürecini araştırmaya devam ettiklerini söyledi. Bununla birlikte bandajın farklı ısı kıymetlerinde nasıl bir performans sergileyeceğini de araştırdıklarını ekledi.

Başa dön tuşu