NASA: “Dünya’dan Ayrılmanın Tam Zamanı”

Birkaç günlük tatile çıkan herkes hava durumunu denetim eder. Birebir şey uzay gezginleri için de geçerli. Uzayda gerçekleştirilecek çok sayıda misyon olduğunu göz önüne alırsak, tahminen biz değil lakin pek çok kurum ve kuruluş için şu vakitler, bir şeyler yapmak için ülkü şartlara sahip.

Güneş’teki aktivitelerin incelendiği rapora, yeni öngörümleme kestirim formülüne ve çeşitli Güneş hava raporlarına dayandırdığı açıklamasında NASA, Son yılların -hatta tahminen de son 2 asırın- en sakin periyodunu yaşadığımızı açıkladı. Bu da şu anı, Dünya dışına çıkmak için en uygun periyot haline getiriyor.

NASA’nın bir blog gönderisinde açıkladığı üzere bir Güneş döngüsü yaklaşık 11 yıl sürüyor. Bu süreçteki aktiviteler epeyce kestirim edilebilir oluyor. Faal devirde Güneş lekeleri çok daha yaygın oluyor ve Güneş haresindeki parlamalar uzaya parçacık saçılmasına neden oluyor. Bu türlü durumlardan NASA, uzay misyonlarından mümkün olduğunca kaçınıyor. Çünkü Güneş parlamaları, astronotların ağır radyasyona maruz kalmasına sebep oluyor. Dünya üzerinde yaşayanları gezegenin manyetik alanı koruyor lakin uzayda bu türlü bir alan kelam konusu değil.

Onlarca yıllık datayı ve varsayımları inceleyen bilim insanları, daha isabetli varsayım yapmanın yolu olduklarına inandıkları bir formül geliştirdi. Bu metot, geçtiğimiz on yılda uzaydaki hava durumunu iddia etmekte kullanıldı. NASA’ya nazaran formül güzel bir performans gösterdi.

Güneş’in nasıl davranacağını bilmek, NASA ve uzay çalışmaları yürüten öbür kümeler için epey kıymetli. Güneş hava durumu, uzay misyonlarını daha kolay hale getirmese de daha da zorlaşmalarını engellemekte kıymetli rol oynuyor.

Başa dön tuşu