Beynimizin %10’unu Kullandığımız Efsanesi Doğru mu?

İnsan beyninin yüzde kaçının kullanıldığı konusunda birtakım söylentiler var. Üstelik bu mevzuda Lucy gibi filmler bile çekiliyor. Günümüzde toplumsal medyanında işin içine girmesiyle en ufak yanlış anlaşılma dünya çapında yayılabiliyor.

Kafamda Meczup Sorular köşemizde bugünkü konuğumuz beynimiz ve onun hakkında tanınan olan temelsiz sözler.

Beynimizin %10'unu kullandığımıza dair söylentiler nasıl ortaya çıktı?

Böyle bir algının yaygınlaşması için bu alandaki kimi araştırmaların olması gerekiyor. Doğal ki beynimizin %10'unu kullandığımızı söyleyen araştırmalar da mevcut, fakat bu araştırmaların tarihi 1890'lara kadar dayanıyor.

O periyot Harvard'da vazife yapan psikologlar William James ve Boris Sidis, beyin çukurunu boşaltarak davranışlarda ve fikirlerde bir değişiklik olup olmadığını gözlemlediler. Sonuçlara nazaran beşerler, beyinlerinin yalnızca %10'unu kullanıyordu.

Albert Einstein da bu bahis hakkında destekleyici açıklamalar yapınca görüş tanınan bir hal almaya başladı.

Peki beynimizin gerçekten yüzde kaçını kullanıyoruz?

Gelişen teknolojiyle birlikte rastgele bir cerrahi müdahale olmadan da beyinle ilgili bilgiler elde edilebiliyor. Çabucak çabucak herkesin duyduğu MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme), insan beyninin kullanılmayan hiç bir bölgesinin olmadığını rahatlıkla gösterebiliyor.

Bir öbür tıbbi dataya nazaran, nitekim beynimizin %10'unu kullanıyor olsaydık bitkisel hayatta olmamız gerekirdi.

Bir öteki kolay denklem de aslında bu söylentinin ne kadar saçma olduğunu gösteriyor. Bilindiği üzere insan bedeninde üretilen enerjinin yaklaşık %20'si beyni çalıştırmak için kullanılıyor. Bu güç kullanımınının yalnızca %10'u faal olan bir organ için çok fazla olduğu söyleniyor.

Bu yüzden beynimizin %10'unu kullandığımızı savunan niyete artık yalnızca bir mit deniyor. Böylelikle insan beyninin %100 oranında kullanıldığı artık tescillenmiş bir gerçek.

Bu husus hakkında yapılan bir araştırma, çok kolay bir hareket olan parmak şıklatma sırasında bile beynimizin %70'ini kullandığımızı ortaya koydu.

Dr. Muzaffer Kaşer tarafından da onaylanan ve çokça lisana getirilen bu gerçek, insanlığın beyinleriyle ilgili gerçekleri kabul etmesi ismine büyük bir adım.

Beynimizin %10'unu kullandığımızı savunan söylentiler, birtakım beşerler tarafından beynin %100'ünü kullandığımızda harika güçlere sahip olacağımız biçiminde bile yorumlanmıştı. Bugün bile toplumun büyük bir çoğunluğu, bu tutarsız söylentiye inanmakta.

Konuyla ilgili daha fazla bilimsel ayrıntıya erişmek isterseniz aşağıdaki görüntüye göz atabilirsiniz:

Kafam Meczup Sorular yazı dizimiz için siz de tekliflerde bulunabilirsiniz: 

Bunun için aklınızdaki en “deli” soruyu yorumlarla ya da e-posta yoluyla bize bildirin. Araştıralım, gerekirse işin uzmanına danışalım. Kâfi ki başınızdaki o sıra dışı sorulara, içinizdeki meraka ışık tutalım.

Başa dön tuşu