Yalnızca 3 Sorudan Oluşan Dünyanın En Kısa IQ Testi

Daha evvel bir zekanızı test etmek istediyseniz lakin saatlerce soru çözmek size uygun gelmediyse tam size uygun bir testimiz var diyebiliriz. Dünyanın en kısa IQ testi sırf üç adet kolay matematik sorusundan oluşuyor. Tekrar de bu 'basit' testi çözen şahısların %80'inden fazlası testteki soruların tamamını muvaffakiyetle tamamlayamıyor.

Bu test yeni bir test olmasa da 2005 yılında MIT profesörü Shane Frederick tarafından hazırlandı. Çalışma çok kısa bir müddet evvel ulaşılabilir hale geldi ve sorular da ortaya çıkmış oldu.

Araştırmanın bir modülü için farklı eğitim hayatları geçirmiş 3 bin kişiyi toplayan Profesör Frederick, Yale ve Harvard üzere Amerika'nın en itibarlı üniversitesindeki öğrencilerin bile testte yanlış karşılıklar verdiğini gördü. Alışılmış ki “Bir yanlış çok da değerli değil” diyebilirsiniz lakin tek bir yanlış, muvaffakiyet oranınızı %66,6 üzere bir orana düşürüyor.

Teste katılan 3 bin kişinin sırf %17'si üç sorunun üçüne de yanlışsız yanıtlar verdi. Artık de sıra sizde. Kendinize güveniyorsanız başlayalım.

Sorular:

1. Bir beyzbol sopası ve beyzbol topu tolamda 1,10 liraya satılıyor. Sopa, toptan 1 lira daha fazla. Topun fiyatı ne kadar?

2. Beş makine, beş dakikada beş adet kesim üretebiliyorsa 100 makinenin 100 adet kesim üretmesi ne kadar sürer?

3. Bir gölde bir nilüfer yaprağı bulunuyor. Bu nilüfer yaprağı, her gün kendi boyutunun iki katı büyüyor. Nilüfer yaprağının tüm gölü kaplaması 48 gün alıyorsa gölün yarısını kaplaması kaç gün alır?

Gördüğünüz üzere sorular büsbütün dört süreçten oluşuyor ve enteresan ya da karmaşık formüller kullanmanız gerekmiyor. Pekala, karşılıklara ulaştınız mı? Ulaştıysanız karşılıkları çabucak paylaşalım.

Cevaplar:

1. 10 kuruş

2. 100 dakika

3. 24 gün

Cevapları gördüğünüzde yüksek ihtimalle aklınıza “E bu çok kolaydı. Katılan şahısların %83'ü nasıl bu kadar yanlış yaptı? Üçünü de hakikat yapmışım” diyorsanız haklısınız. Sorular hakikaten çok kolay görünüyor ve karşılıklara ulaşmak o kadar da güç değil. Asıl sıkıntı olan şey gerçek karşılıklara ulaşmak ve üzülerek söylüyoruz ki siz yanlışsız yanıtlara ulaşamadınız.

Doğru yanıtlar:

1. 5 kuruş

2. 5 dakika

3. 47 gün

Bu yanıtları bulan lakin az evvel 'cevaplar' kısmını görünce şok geçiren okuyucularımızdan özür dileriz. Az evvel hakikat yanıtı verdiğini düşünen lakin 'doğru cevaplar' kısmını görünce “Nasıl?” sorusunu soranlar için de çabucak yanıtların açıklamalarına geçelim.

Çözümler:

1. Topun fiyatı X olsun. Sopa da X+1 fiyata satılıyor. Yani sopa ve topun fiyatının toplamı X+(X+1). Bu da 1,1 TL'ye (1 lira 10 kuruş) denk geliyor. Denklemimizi düzenlediğimiz vakit 2X+1=1,1 oluyor. İki taraftan da 1 çıkarttığımızda 2X=0,10 TL oluyor. Yani X olan topun fiyatı 5 kuruşa denk geliyor.

2. Beş makinenin beş tane parçayı yapması beş dakika sürüyorsa bir makinenin bir parçayı yapması da beş dakika sürer. 100 makineniz birlikte çalışıyorsa bir makinenin bir parçayı yapması beş dakika alacağı için 100 kesimin yapılması beş dakika sürer.

3. Elimizde her gün kendi büyüklüğünün iki katına çıkan bir nilüfer yaprağı var. Diğer bir deyişle bu yaprak bir sonraki gün iki katı boyuta ulaşıyorken bir evvelki gün de yarı boyutuna düşüyor diyebiliriz. Bu sebeple 48. günde tüm gölü kaplayan nilüfer yaprağı, 47. günde gölün yarısını kaplıyordu.

Testiniz nasıl geçti? Tüm sorulara hakikat karşılık verebildiniz mi? Yorumlar kısmından sonuçlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu