Meksikalı Bir Fizikçi, Küresel Sapma’nın Önüne Geçebildi

Fotoğrafçılık dünyasında yaşanan bir sorun daha bugün çözüldü. En değerli, ayrıntının tabanına kadar düşünülmüş lenslerde bile yaşanan netlik sorunu artık tahlile kavuştu. Sorunu kısaca anlatmak gerekirse: bir fotoğraf karesinin merkezi olabildiğine net olabilir, fakat kenarlarında her vakit bir bulanıklık mevcut olur.

Kağıt üzerinde kavisli bir cam, mercek içinden geçen tüm ışık ışınlarını odak noktası olarak bilinen tek bir amaca yönlendirebilir. Lakin gerçek dünyada hiç de bu halde çalışmaz. Mercek boyunca ışık kırılmalarındaki farklılıkların yanı sıra form ve kullanılan malzeme bu ışık ışınlarının bir kısmını, bilhassa de kenarlardan girenleri maksadından uzaklaştırır. Bu, global sapma olarak bilinen bir olaydır ve ne Newton ne Diocles bunun üstesinden gelebildiler.

Günümüzde dizaynda ve üretimde yapılan gelişmeler, lens üretim tekniklerinin kusursuz netlikte fotoğraflar çıkarmak için ne kadar geliştiğini göstermekteler. En kıymetli tekniklerden biri de global olmayan merceklerin kullanılması. Böylelikle global sapmaya bir karşılık veriliyor ve ışınlar maksatlarına daha düzgün doğrulukta ulaşıyor. Bu mercekler tam küre formuna sahip değiller. Ayrıyeten mercek üreticilerinin her eser için farklı bir global olmayan mercek ile ortaya çıkmaları gerektiğinden, üretimi ve tasarımı epey kıymetli ve güç olabilir.

Ancak Meksika'daki Tecnológico de Monterrey'de doktora öğrencisi olan Rafael G. González-Acuña sayesinde bu sistem değişecek. Aylarca süren çalışmalardan sonra, 1949 yılında Wasserman-Wolf sorunu olarak ortaya çıkan ve on yıllarca matematikçilerin hudutlarını zorlayan bu soruna analitik bir tahlil sağlayan bir denklem geliştirdi. Şayet matematikten korkuyorsanız resme bakmamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu denklem kimilerimiz için fizik ve matematik alanında bir mesleğin bize nazaran olmadığını doğruluyor. Fakat mercek üreticileri için, rastgele bir global sapmayı büsbütün ortadan kaldıran bir mercek dizaynına yol açacak nitelikte. Objektifin boyutu, yapıldığı gereç yahut ne için kullanılacağı değerli değil. Bu denklem bir merceğin optik olarak eksiksiz olacak formda tasarlanması için gereken tam sayıları verecek.

Yapılan bu gelişme sırf parasıyla tam netliği elde edemeyen fotoğrafçıları sevindirmeyecek. Gelişmiş manzara netliğinin diğer keşiflere yol açabileceği aygıtlarda da, mikroskop ve teleskop üzere, bilimsel görüntülemeyi güzelleştirecek. Onu da geçtik, ortalama bir tüketici bile González-Acuña’nın çalışmalarından faydalanacaktır. Akıllı telefonlardan bas-çek özellikli kameralara kadar her şeyde daha düzgün imaj kalitesi sunacak. Tıpkı vakitte şirketlerin daha az uğraştırarak daha kolay lensler tasarlamalarına yol açacak. Böylelikle üretim maliyeti düşecek ve satış fiyatları da orantılı olarak etkilenecek.

Başa dön tuşu