Windows 10’da Çözünürlük Ayarı Nasıl Yapılır?

Çok daha yüksek çözünürlüklü ve geniş ekranı bir monitöre geçiş yapmış olabilirsiniz. Bu türlü bir durumda eski monitörünüzden kalan ekran ayarlarında değişiklik yapmanız koşul. Aksi takdirde aldığınız yeni monitörde ekranınızda yer alan simgeler epeyce büyük ve berbat görünebilir. Ekran çözünürlüğünüzü ve yenileme suratını en ülkü hale getirmenin ise birkaç farklı yolu bulunuyor.

Windows 10'da ekran çözünürlüğünü değiştirmenin en kısa ve süratli yolu

Bunu muhtemelen okuyucularımızın çok büyük bir kısmı nasıl yapacağını biliyordur. Yeniden de süratlice üstünden geçelim.

  • Masaüstündeyken sağ tık ile “Görüntü Ayarları” kısmına girin.

  • Burada çözünürlük kısmını göreceksiniz, önerilen olarak gösterilen çözünürlük çok yüksek ihtimalle yapabileceğiniz en düzgün tercih olacaktır.

Windows 10'da yenileme suratı nasıl ayarlanır?

Oyuncular için en değerli teknik ayrıntılardan biri olan yenileme suratı, kimi durumlarda varsayılan olarak olması gereken düzeyin altında kalabiliyor. Windows 10 ayarları üzerinden yapabileceğiniz küçük bir değişiklik sayesinde monitörünüzü tam randımanla kullanmanız mümkün.

  • Az evvel girdiğimiz çözünürlük ayarlama ekranının alt kısmında yer alan “Gelişmiş manzara ayarları” kısmına girin.

  • Ekran 1 için imaj bağdaştırıcı özellikleri kısmına tıklayın ve akabinde açılan pencerede “Tüm Modları Listele” seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan çözünürlük ve yenileme suratlarından en yükseğini seçebilirsiniz.

Bu kademeden sonra ekran çözünürlüğünüz ve yenileme oranınız değişecek, şayet manzarada rastgele bir sorun olursa 15 saniye içerisinde geri dönebilirsiniz.

Üçüncü ve önerilmeyen seçenek: Nvidia ve AMD yazılımları üzerinden özel çözünürlük ayarı yapmak

Monitör üreticileri, birtakım ayarlarla kullanıcıları sınırlandırabiliyorlar. Windows 10'da bulunan üstteki listenin haricinde bir ayar kullanmak istiyorsanız ve ekran kartınız ile monitörünüz bunu destekliyorsa Nvidia ve AMD'nin kendi yazılımları üzerinden özel çözünürlük ayarı yapabilirsiniz.

AMD kullanıcıları için:

  • Radeon Ayarları'na girin, alt kısımda yer alan Ekran ayarlarına girin ve “Özel Çözünürlükler” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sayfada tüm çözünürlük ayarlarını elle ayarlayabilirsiniz.

Nvidia kullanıcıları için:

  • Benzer formda Nvidia Denetim Paneli'ne girin ve solda yer alan menüden çözünürlüğü değiştir kısmına girin.

  • Açılan sayfada özelleştir seçeneğini seçtikten sonra özelleştirilmiş çözünürlük oluşturma butonunu göreceksiniz. Tıklayın ve gerekli ayarları yapın.

Yeterli bilgi sahibi değilseniz çözünürlük ayarlarınızı bu biçimde özelleştirmenizi önermiyoruz. Yeniden de tercih sizin.

Başa dön tuşu