ABD Sayıştayı: “NASA’nın SLS Görevi Tekrar Ertelenebilir”

NASA'nın Ay'a astronot göndermek için inşa ediyor olduğu dev roket ile ilgili incelemeler gerçekleştiren ABD Sayıştayı, NASA'nın roketinin büyük ihtimalle erteleneceğini ve bütçe aşımına gideceğini ortaya koydu. The Washington Post'ta yayınlanan raporda ortaya çıkan bilgilerin gerçeği yansıtma ihtimali ise ziyadesiyle büyük.

Ulusal Havacılık ve Uzay Yönetimi (NASA), insanları Dünya'nın yörüngesinin ötesine taşımak için iki kıymetli araç geliştiriyor. Bunlardan birincisi, insanları Ay yüzeyinin etrafına gönderebilecek devasa bir roket olan Uzay Fırlatma Sistemi (SLS). Diğer araç ise SLS'nin üzerinde seyahat ederken insanların içerisinde bulunacağı Orion mürettebat kapsülü.

Bahsettiğimiz iki aracın 2017'de birlikte fırlatılması planlanıyordu ancak planlanan birinci uçuş daima olarak ileri bir tarihe itildi ve 1 milyar dolar ekstra bütçe oluşturulmasına sebep oldu. Artık ise NASA tarafından Haziran 2020 gaye olarak gösteriliyor. Bugün yayınlanan ABD Sayıştayı raporu ise uçuş tarihinin 1 yıl daha gecikebileceğine işaret ediyor.

Herhangi bir sorun çıkmazsa NASA'nın dev roketinin Haziran 2021 tarihinde birinci uçuşunu gerçekleştirebileceğini varsayım eden ABD Sayıştayı, NASA'nın bütçe hesaplamasını yanlışsız yapmadığını söyleyerek SLS ve Orion için harcanan ekstra bütçenin 1,8 milyar dolara yaklaştığına dikkat çekti. 

Başa dön tuşu