Windows 10, Artık Yılda Sadece Bir Kez Güncellenecek

Bir Windows 10 kullanıcısıysanız daima gelen güncelleştirmelerden bıkmış usanmış olabilirsiniz fakat artık size bir müjdemiz var. Microsoft, Windows 10’un yeni büyük güncelleştirmelerinin sıklığını azalttığını duyurdu. Şimdiye dek değerli yeni özellikler sunan lakin tıpkı vakitte birtakım aksaklıklara da neden olan Windows 10 güncelleştirmeleri, artık yılda yalnızca bir sefer yayınlanacak.

Ars Technica tarafından tespit edilen bir dizi blog yazısında, Microsoft’un bu yeni aktüelleştirme sistemiyle her ana güncelleme sürümünün tam olarak hazır olduğundan emin olmak için fazla vakit harcamasına gerek olmayacağı belirtildi. Kuşkusuz yenileştirme sistemindeki değişiklik; kullanıcıların sistem çökmeleri, büyük yanılgılar ve bilgi kayıplarını bildirmesinden sonra gelen fakat geldiğine bin pişman eden Ekim 2018 güncellemesine gelen yansılar sonucunda gerçekleşti.

Microsoft, büyük güncelleştirmeleriyle birlikte oluşan meselelerle daima eleştiriliyordu. Şirket, yenileştirmelerin ne vakit, nasıl indirileceği ve nasıl kurulacağı konusunda çok daha detaylı denetimleri kullanıcılara sundu ve kullanıcıların aktüel Windows sürümlerinin hizmet mühleti sona erene kadar güncelleştirmeleri ertelemelerine bile müsaade verdi. Windows 10, artık de otomatik olarak başarısız bir yenileştirmeyi geri almaya müsaade verebilecek.

Microsoft, tıpkı vakitte Windows Insider programına dâhil olan kullanıcıların Windows 10'un beta sürümlerine nasıl erişebileceğini de değiştiriyor. Yavaş halkadaki kullanıcılar, artık sadece büyük Windows 10 sürümlerini alacak ve küçük olan güncelleştirmeleri atlayacaklar. Önceden hızlı halkadakiler, çok kararlı olmasalar da birinci güncelleştirmeleri alırken yavaş halkadakilerse daha az sayıda ancak daha kararlı olan güncelleştirmeleri alıyordu.

2019 sonbaharındaki güncelleştirmeden başlayarak Windows 10'un bu küçük sürümleri, daha uzun suram süreci gerektirmeyen ve en fazla bir tekrar başlatmaya gerek duyan sıradan yenileştirmeler üzere gelecek. Bir sonraki aktüelleştirme, şu anda eylül ayını hedeflemekte ve birden fazla sürüm için 18 ayın tersine 30 ay boyunca desteklenecek.

Başa dön tuşu