ChatGPT, Bing Arama Motoruna Entegre Edilecek

Yapabildikleriyle tüm dünyayı şoka uğratan ve birinci günlerinde milyonlarca kullanıcıya ulaşan ChatGPT, teknoloji devlerinin de radarına girmişti. Ancak kimisi bu yapay zekâ botunu desteklerken, kimisi de karşı çıkıyordu. Örneğin Google, ChatGPT için kırmızı kod yayınlamıştı.

Bugünse internette Google’ın en büyük rakibi Microsoft’tan sürpriz bir haber geldi. The Information tarafından paylaşılan bilgilere nazaran Microsoft, arama moturu Bing’e ChatGPT’yi entegre etmek için çalışmalara başladı.

Aslında bu kestirim edilebilir bir şeydi, çalışmaları da yıllar öncesinde başlamıştı:

Microsoft’un ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI ile iş birliği yapması ziyadesiyle öngörülebilir bir şeydi. Çünkü Microsoft, OpenAI’ın en büyük yatırımcısı ve muhtemelen en büyük kelam sahibi pozisyonunda bulunuyor.

Şirketin Bing’e yapay zeka takviyesi getirme çalışmaları da aslında 2019’da başlamıştı. Microsoft, bugünün ChatGPT’sinin birinci versiyonu olan GPT’yi arama motoruna kısmen entegre etmişti. Yapay zekâ, arama çubuğuna yazılan aramaların devamını önermeye çalışıyordu.

Microsoft’un yakında uygulamaya konulacağı belirtilen yeni ChatGPT entegrasyonu ise Bing’deki arama sonuçlarında karşılıklar sunmakla yükümlü olacak. Yani arama motoruna soru sorduğunuzda, ChatGPT’nin yanıtı sonuçlarda gösterilecek.

The Information’a nazaran ChatGPT-Bing entegresi, mart ayından önce hayat bulacak. Üstelik Bing, yakında fiyatlı olacak olan ChatGPT’den ücretsiz olarak faydalanmak için tek adrese dönüşecek.

ChatGPT’ye bir günümüzü emanet ettik:

Başa dön tuşu