Komadaki İnsanlarda Gizli Beyin Aktiviteleri Keşfedildi

Hastanelerde komada yatan insanların etraflarını algılayıp algılayamadıkları uzun müddettir tartışılan bir husustur. Bazen hastaların söylenenleri anladığı düşünülür. Bazılarına nazaran ise hasta, dış dünyayla bağını büsbütün koparmıştır.

Bu bahiste yapılan bir araştırmaya nazaran, önemli beyin hasarı bulunan bireylerin yüzde 15’inin, görünür olarak reaksiyon veremeseler bile bilişsel olarak reaksiyon verdiği keşfedildi. 

Araştırmacılar, EEG ismi verilen yolla komada olan, rastgele bir nedenle klinik olarak reaksiyonsuz durumda olan şahısların buyruklara nasıl reaksiyon verdiğini gözlemledi. Columbia Üniversitesi’nden Jan Claassen’in liderlik ettiği araştırmaya 104 hasta katıldı. 

Hastaların %15’i, “Sol elini kaldır” üzere buyruklara fizikî olarak olmasa da bilişsel olarak reaksiyon verdi. Bu hastaların beyinlerinde, sağlıklı bireylerin bu buyruğu uygularken gözüken elektriksel aktiviteler görüldü.

Yaralanmadan bir yıl sonra bile beyni buyruklara reaksiyon verebilen hastaların %44’ünün günde en az 8 saat kendilerine bakabildiklerini ortaya çıkardı. Beyni reaksiyon vermeyen bireylerde ise bu oran %14’te kaldı. Araştırmacılar, EEG pahasının incelenmesi için daha fazla test gerektiğini açıkladılar.

Başa dön tuşu