WhatsApp’ta gönderilen fotoğrafların kalitesi bozulmayacak

Dünyanın iletileşme platformunda en çok kullanılan uygulaması WhatsApp’tır. Sırf iletileşme uygulaması olmayıp mesajlaşmanın ötesinde hizmetler sunan bireylere fotoğraf, görüntü ve çıkartma göndermek için de sıkça kullandığımız bir uygulamadır.

WhatsApp’ta gönderdiğimiz fotoğraflarda karşı tarafa ulaştığında kalitesinde kayıp yaşamayan neredeyse yoktur. Lakin şirket, bu sorunu çözmek için adım attı ve yeni bir güncelleme üzerinde çalışıyor. WhatsApp’ta gönderdiğiniz fotoğrafın kalitesini sıkıştırır ve hızlı  belge transferi yapmak gayesiyle manzara kalitesini varsayılan olarak çabucak hemen  yüzde 70 oranında düşürür. Bu nedenle gönderdiğiniz fotoğraflar, yepyeni kalitede gönderdiğimiz  tarafa ulaşamaz.

Önceki sürümlerinde test edilen ve WhatsApp aracılığıyla gönderilen fotoğraf kalitesini “otomatik”, “en güzel kalite” ve “veri tasarrufu”gibi seçeneklerle seçmemize müsaade veren HD fotoğraflar özelliği hakkında bilgiler vardı. Ne yazık ki o özellikte bile fotoğraflar yeniden de sıkıştırılmış olarak gönderiliyordu.

Kullanıcıların çoğunluğu kalite kaybı yaşanmadığı için fotoğrafları evrak olarak gönderiyordu. WhatsApp bu sorunu çözmeye yönelik adımlar attı. WhatsApp’ta artık olağan gönderimlerde de fotoğraf kalite sorunu yaşanmayacak.

WhatsApp’ta Kaliteli Fotoğraf Devri

WhatsApp’ın geliştirme takımının, fotoğrafları kalitelerinde kayıp olmadan özgün haliyle gönderme özelliği üzerinde çalıştıkları ortaya çıktı.

Beta sürümündeki geliştirme grubu WABetaInfo’ya nazaran Android beta 2.23.2.11 güncellemesiyle, artık görselleri rastgele bir sıkıştırma yapmadan yepyeni haliyle göndermek mümkün olacak.

Şirket, uzun bir müddettir beklenen bu özelliğin testlerinin şimdi tamamlanmadığı için yeni özelliğin WhatsApp kullanıcılarına ne vakit sunulacağı şimdi aşikâr değil. Fotoğraf gönderimi sırasında kalitesinin düşmesinden epey şikayetçi olan WhatsApp kullanıcılarının bu özelliği çok seveceği şimdiden belirli.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu