Android’de de Görmek İstediğimiz 10 iOS 13 Özelliği

Her yıl dev şirketler, yeniliklerini tanıttığı konferanslar gerçekleştiriyor. Apple’ın lansmanı da geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Lansmanın göz bebeği iOS 13 için birçok özelliğe dair ayrıntı paylaşıldı. Bu özelliklerin ortasından ‘Keşke Android’de de olsaydı’ dediğimiz 10 özelliği sizler için derledik.

1. Otomatik karanlık mod

Android’e karanlık modun Android Q ile gelmesi bekleniyor. Lakin Android Q için bahsedilen karanlık modun bilakis iOS 13, karanlık modu otomatik açılıp kapanma seçeneğiyle getiriyor. Telefonunuzun ne vakit karanlık moda ne vakit olağan moda gireceğini belirleyebiliyorsunuz.

2. Optimize edilmiş pil şarjı

Lansman sırasında bahsedilmedi lakin iOS 13, bataryanın ömrünü ve performansını artıracak ayarlarla geliyor. %100 şarjdan sonra telefonun kablosunu çıkarmamak bataryaya ziyan verir. Yeni ayarlar faal edildiği vakit, telefonunuz şarja takılıyken %80’e eriştiği vakit duracak ve bu sayede bataryanın ömrü uzatılacak.

3. Aygıtınızı kapalıyken bile bulmak

Android cihazlarımızı esasen uzun vakittir bulabiliyorduk, çevrimiçi oldukları vakit. Apple’ın yeni Find My özelliği ile kullanıcılar, Bluetooth sinyalleri sayesinde aygıtları kapalı bile olsa bulabilecekler.

4.Tam ekran ekran görüntüleri

iOS ve iPadOS’in yeni sürümlerinde tam ekran, uzun bir sayfanın tamamının ekran imajını alabileceksiniz. Tam ekran imajı alabileceğiniz yerler ortasında internet sayfası, evrak, uzun notlar, ve dikey eksende kaydırılabilen uygulamalar bulunacak.

5. Daha akıllı fotoğraf galerisi

Yeni galeri sisteminde birden fazla tıpkı fotoğraf olduğu vakit biri, ekran imajları ve faturalar üzere gereksiz yer kaplayan fotoğraflar otomatik olarak siliniyor. Olağan sizin ayarladığınız bir biçimde. Ayrıyeten fotoğraflar, kaydedilen ay içerisinde özel günler olarak kategorize ediliyor. Yıllık görüntülemede ise yeniden özel günlerin ve anların belli bir kolajı gösteriliyor.

Fotoğraflar ayrıyeten görünümler ortasında da meselesiz bir halde geçiş yapabiliyor; böylelikle yıllık görünümden aylık görünüme geçtiğinizde bulunduğunuz yeri de kaybetmiyorsunuz.

6.Kamera için daha güzel portre ışıklandırması

Görüntüleri rastgele bir platformda çektikten sonra her vakit düzenleyebilseniz de, kimi efektleri canlı olarak görebilme kabiliyeti daha âlâ fotoğraflar çekmenize yarayabilir. iOS 13 ile birlikte gelecek portre modu değişikliklerinde bunu bulabilirsiniz.

7. Uygulamalara yalnızca bir defalığına pozisyon erişimi vermek

Android Q’da da yeni pozisyon müsaadelerinin geleceğini biliyorduk lakin iOS 13 sıkıntıyı bir adım ileri taşıyor. Kullandığınız uygulamanın yalnızca bir defalığına pozisyonunuza erişmesine müsaade verebileceksiniz, böylelikle sonraki seferler için uygulama tekrar sormak zorunda kalacak.

8.Müzik dinlerken müzik kelamlarını de görebilmek

Android’de bu özelliği kullanabileceğiniz birçok uygulama bulunuyor lakin varsayılan müzik uygulamasında maalesef bu özellik yok. iOS 13 ile birlikte varsayılan müzik uygulamasına Shazam iştiraki ile müzikleri dinlerken kelamlarını görüntüleme özelliği geliyor. Müziğin kelamlarından istediğiniz bir kısmı seçip direkt olarak oraya da atlayabiliyorsunuz.

9.Numaralı sistemle sesli kontrol

Lansmanda tanıtılan en ilgi alımlı yeni özelliklerden biri de spesifik olarak fizikî engelli beşerler için geliştirilen sesli denetim. Sesli denetim sayesinde numaralandırılmış butonlarla Mac’inizi, iPad’inizi ve iPhone’unuzu olağan kullanıyormuş üzere yönlendirebiliyorsunuz.

10. Öbür bir kullanıcıyla ses evrakı paylaşmak

AirPods aygıtların sistemi sayesinde kullanıcılar, kendi aygıtlarından dinledikleri ses evraklarını öteki bir AirPods sahibi ile paylaşıp birebir anda dinleyebilecekler.

Bu özellikler Android'e gelir mi gelmez mi bilemeyiz lakin Apple'ın iOS 13 ile başarılı yenilikler yaptığını ve bunları Android'de de görmek istediğimiz belirtebiliriz.

Başa dön tuşu