Araştırmalar, İzmaritlerin Çevreye Olan Etkisini Gösterdi

Sigara berbattır. Sıhhate ziyanlıdır, ekonomik olarak masraf çıkartır, fizikî aktivitelerinizi kısıtlar, berbat kokmanıza sebep olur. Sigara, size ve etrafınızdakilere ek olarak direkt etrafın kendisine de ziyanlıdır. Son araştırma, izmaritlerin etraf üzerindeki tesirini ortaya koyuyor.

Araştırmaya nazaran, dünya üzerindeki en yaygın plastik kirliliğinin nedeni ne pipetler ne de poşetler. Temel sorun kaynağı sigara izmaritleri. Araştırmaya nazaran yılda varsayımı 4,5 trilyon sigara izmariti yere atılıyor. Bu izmaritlerde plastik filtreler bulunuyor. Dünya çapında sigara içenlerin %76’sı ila %84’ü izmaritlerini yere atıyor. 

İngiltere’deki Anglia Ruskin Üniversitesi’nden araştırmacılar, izmaritlerin bitkilere önemli ziyan verebildiğini ortaya koydu. Ecotoxicology and Environmental Safety’de yayımlanan makaleye nazaran, yoncaların ve çimenlerin yetiştiği toprağa ziyan veriyor. 

Araştırmanın başındaki isim olan Dannielle Green, genel olarak sokaklarda ve parklarda sigara izmariti görmemize karşın bu araştırmayla birinci sefer izmaritlerin bitkilere tesirinin incelendiğini söyledi. 

Green, sigara içen pek çok kişinin izmaritleri gerçek manada kirlilik kaynağı olarak görmediğini, izmaritlerin kolaylıkla biyolojik olarak çözündüğünü düşündüklerini söyledi. Gerçekte ise izmaritlerde kullanılan biyoplastik yıllarca çözünmüyor. 

Araştırmacılar, Cambridge’deki en büyük üç parkı incelediklerinde metrekare başına 2,6 izmarit buldu. Bu sayı, bankların civarında metrekarede 126 izmarite kadar ulaştı. 

Ekip, topladığı izmaritleri çim yahut yonca tohumlarının bulunduğu saksılara koydu. Bu bitkiler hem çok yaygın hem de çeşitli yiyecek kaynaklarının yetiştirilmesinde kullanılıyorlar. Saksılarda içilmiş ya da içilmemiş çeşitli sigara izmaritleri koyulurken, denetim kümesindeki saksılarda ise toprağa talaş kesimleri atıldı. 21 gün sonra, bitkilerin eşkin uzunluğu (ne kadar uzadıkları) karşılandığında sigara izmaritlerinin bitkileri olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Yoncalarda büyüme ölçüsü %27-28 oranında daha az olurken, çimlerde de bu oran %10-13 kadar daha aşağıda oldu. Bir öbür dikkat alımlı nokta ise yoncaların kök tartılarının %57 daha az olması oldu.

Daha evvel sigara izmaritlerinin bitkilerde nikotin ölçüsünü artmasına neden olduğu ortaya çıkmıştı. Tekrar de içilmemiş sigaraların bile bitkilere ziyan veriyor olması, izmaritlerin plastik kirliliği konusunda göz arkası edildiğini gösteriyor. Pek çok izmarit, tabiatta 7,5 ila 14 yıl ortası müddette yok oluyor. İzmaritlerin bitkilere verdiği zararın tam olarak anlaşılabilmesi için daha ayrıntılı çalışmalar da gerekiyor. 

Dünya çapında sigara içen insan sayısı 1 milyarı aşmış durumda. Sigara izmaritlerinin toplanması, dönüştürülmesi ve tabiata ziyan vermelerinin engellenmesi için çeşitli projeler üzerinde konuşuluyor. Filtreler, her vakit için tartışma konusu olarak göze çarpıyor. Kimi bireyler bu filtreler sayesinde insanların daha az ziyan gördüğünü söylerken birtakım şahıslar ise bunu, sigara içmeyi kolaylaştırıcı bir etmen olarak görüyor ve yasaklanmasını savunuyor. 

Başa dön tuşu