Uranüs’ün Halkaları Görüntülendi

Gezegenlerin etrafında halka olması çok da az bir durum değil. Güneş sistemimizdeki birkaç gezegende halkalar var ve Uranüs de bunlardan biri. Gezegenin halkaları o kadar ince ki bilim insanları onları 1970’lerin sonunda keşfedebildi.

Bilim insanları, halkaları gözlemlemek için Şili’deki Very Large Telescope ve Atacama Large Milimeter Array radyo teleskop dizisini kullandılar.

Teleskoptaki inanılmayacak derecedeki hassas araçlar, gezegenin ısı fotoğraflarının yakalanmasını sağladı. Bunun sonucunda araştırmacılar, halkaların ısıları hakkında bir fikir elde etti. Uranüs epeyce soğuk bir gezegen, fakat onun halkaları gezegene kıyasla biraz daha sıcaklar.

Halkalar, -196 °C, yani hayli soğuk. Lakin bu sıcaklık, gezegenin en soğuk bölgeleriyle kıyaslandığı vakit epey “sıcak” kalıyor. Gezegenin en soğuk bölgeleri -223 °C, bu nedenle gezegenin halkaları gezegenin kendisine kıyasla, termal fotoğraflarda daha koyu renklerde görünüyor.

Araştırmanın muharriri Edward Molter, bir açıklamasında: “Epsilon halklarının biraz tuhaf olduğunu zati biliyorduk, zira halkalar çok küçük ve onları tam manasıyla görmemiz epeyce sıkıntı.” diyor ve ekliyor: “Halkalardaki unsurlar ya dışarı atılıyor ya da birleşerek daha büyük hale geliyor. Bilmiyoruz. Bu fotoğraflar, halkaları oluşturan hususların tek bir kaynak maddeden mi geldiğini yoksa her halka için farklı mı olduğunu anlamamızı sağlayacak adımlardan biri.”

Başa dön tuşu