Mısır’da Bir Mumyanın İçi Dijital Ortamda Açıldı!

Mısır’dan arkeoloji tutkunlarını ilgilendiren yeni bir haber geldi. Kahire’deki bir müzede artık standa açık olan fakat bugüne hiç açılmamış olan bir mumyaya ilişkin lahit, birinci defa dijital olarak görüntülendi. 2.300 yıllık olduğu düşünülen ve 14-15 yaşları ortasında olan isimsiz bir çocuğa ilişkin mumya, ilglinç eşyalara sahipti.

Bilim insanları, tabutun içini görebilmek için X-ışınları kullandılar. Kullanılan ışınlar hem mumyanın kime ilişkin olduğunu anlamaya yardımcı oldu hem de tabut içerisindeki objelerin tespit edilmesini sağladı. Görünen o ki 2.300 yıllık ceset, beyaz bir sandalet ile tabut içine koyulmuştu. Elbette bunun bir nedeni vardı.

Mumyaya “altın çocuk” lakabı takıldı. Pekala neden?

Bilim insanları tarafından yapılan incelemelerde, 2.300 yıllık mumyanın tam 49 yerinde altın muska tespit ettiler. Ayrıyeten meyyitin yüzünde büyük bir altın maske vardı. Uzmanlar, bunun doğal bir sonucu olarak küçük çocuğa “altın çocuk” lakabını taktılar.

*Mumyayla gömülen muskaları görüyorsunuz.

Arkeologlara nazaran Mısır’da dijital olarak incelenen mumya, “Mısır Ölüler Kitabı“nda yer alan ritüellere uygun bir halde defnedilmişti. Mısır’ın Edfu isimli kentindeki hafriyat çalışmaları sırasında bulunan mumyanın bu kadar fazla sayıda muskaya sahip olmasının, küçük çocuğun yüksek statü sahibi olduğu manasına geliyordu. 

*Mumyayla birlikte tabuta konan sandalet.

MÖ. 330 ile MÖ. 30 yılları ortasında yaşadığı düşünülen gencin ölüm sebepleri de incelendi. Bilim insanları, bunun muhtemelen doğal vefat olduğu sonucuna ulaştılar. Çünkü cesedin beden bütünlüğünde rastgele bir sorun yoktu. Bunun dışında, mevtin doğal olmayan bir sistemle meydana gelebileceğini düşündüren rastgele bir iz bulunmuyordu

Mumyanın yüzünü de inceleyen bilim insanları, çocuğun küçük bir burna, dar bir çeneye ve kısmen açık gözlere sahip olduğunu, oval bir yüzü bulunduğunu açıkladılar.

Peki bu 49 muskanın ve sandaletin emeli neydi? 

Muskalar, eski Mısır kültüründe epeyce yaygındı ve bunların birer gayeleri vardı. Emsal bir biçimde sandaletin de… O denli ki mumyanın sandaletle gömülmesinin nedeni, Eski Mısırlıların Ölüler Kitabı’na nazaran tekrar diriltildiğinde pak ve dindar olmasını sağlamaktı. Yani ölen genç, ilahlarının karşısına pak bir şekilde çıkmış olacaktı.

Gencin kalbine bok böceği muskası yerleştirilmişti. Bu muskanın maksadı, kıyamet günü geldiğinde kalbin, ölen kişi aleyhinde konuşmasını engellemekti. Lisana yerleştirilen öteki bir muska ise ölen kişinin ahirette konuşmasına imkan tanıyordu. İşte bedenin öteki kısımlarına yerleştirilen muskalar da büsbütün ahiret hayatı ile ilgiliydi…

Başa dön tuşu