Asus ve Noctua’nın GeForce RTX 40 Serisi Anakartları Hazırladığı Bildirildi

Asus ve Noctua, ortaklaşa tasarlanmış yeni GeForce RTX 40 serisi grafik kartlarını CES’te tanıtmayı planlıyor. Anakartlar doğal olarak Noctua tarafından tasarlanan soğutma sistemlerine ve Asus’un performans güzelleştirmelerine sahip olacak. Şirketlerin eserlerini CES’te sergilemesi bekleniyor, lakin piyasaya ne vakit çıkacakları belirli değil.

Yakında çıkacak olan GeForce RTX 40 serisi Noctua Edition ekran kartları hakkında bildiğimiz tek şey, Ada Lovelace jenerasyonu grafik işlemcileri temel alacakları ve Noctua tarafından geliştirilen soğutma sistemlerini kullanacakları. Yeni soğutucuların Noctua’nın mevcut Noctua Edition ekran kartlarında bulunan NF-A12x25 fanlarını kullanmaya devam edip etmeyeceğini bilmiyoruz, fakat bu bir mümkünlük. Bu anakartların önümüzdeki aylarda paranın satın alabileceği en âlâ grafik kartları ortasında olup olmayacağını test etmemiz gerekecek.

Asus, tanıtımın zamanlamasını göz önünde bulundurarak, Noctua soğutuculu GeForce RTX 4090 (GA102), GeForce RTX 4080 (GA103) ve/veya GeForce RTX 4070 Ti (GA104) anakartları sunabilir. 600 W’a kadar termal kart gücüne sahip bir kesim için sessiz bir hava soğutucu tasarlamak sıkıntı olduğundan, Nvidia’nın sınıfının en uygunu teklifinin bu yeni ailede yer alıp almayacağı şimdi belirli değil. herkesin bir Noctua Edition grafik kartından beklediği bir şey.

Asus ve Noctua, 2021’de GeForce RTX 3070 Noctua Edition ve GeForce RTX 3080 Noctua Edition grafik kartlarını piyasaya sürdüklerinde, her iki ünite de donanım kalabalığından büyük bir coşkuyla karşılandı. Eserler, referans kartlarına kıyasla çok âlâ bir performans artışı sunarken, Noctua dizaynlı soğutucular yüksek yük altında bile sessiz kaldı.

Intel Arc Battlemage Ekran Kartı , Nvidia RTX 4070 ile kapışacak

GeForce RTX 30 ile 40 Ortasındaki Fark ve Piyasa Durumu

GeForce RTX 30 serisi ‘Ampere’ grafik işlemcilerinin hayat döngüsünde nispeten geç piyasaya sürüldüler. Bununla birlikte, pek düzgün olmayan zamanlama ve çok yüksek sokak fiyatlarına karşın, Asus GeForce RTX 3070 ve RTX 3080 Noctua Edition grafik kartları yüksek talep görüyordu.

Bu kere iki şirketin, Nvidia’nın üst seviye Ada Lovelace GPU’larını resmen tanıtmasından yaklaşık üç ay sonra, CES’te GeForce RTX 40-serisi Noctua Edition anakartlarını tanıtmayı planladığı bildiriliyor. Birinci tanıtım, iki şirketin işbirliğini bir muvaffakiyet olarak gördüğünü gösteriyor, lakin bu yeni GeForce RTX 40-serisi Noctua Edition grafik kartlarının referans modellere kıyasla getireceği performans artışını görmek için can atıyoruz.

Asus için, kendi ROG Strix markası altında en yüksek performanslı GeForce RTX 40 serisini sunmaya devam ederken performans ve sessizlik ortasında bir istikrar isteyenler için Noctua Edition’ı kullanmak çok mantıklı. Bunu panolar kullanıma sunulduğunda göreceğiz. CES’te yeni Asus Noctua Edition grafik kartlarının tanıtımıyla ilgili bilgilerin resmi olmayan bir kaynaktan geldiğini unutmayın, bu nedenle biraz kuşkuyla karşılayın.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu