Uçaklar, Gelecekte Her Piste Otomatik İniş Yapabilecek

Tamamen şoförsüz olarak seyahat yapabilen otomobillerin gelişmesiyle birlikte otonom sürüş teknolojisi, farklı alanlarda da kendini göstermeye başladı. Kısıtlı bir oto pilot sistemi uçaklarda uzun yıllardır kullanılsa da araştırmacılar, büsbütün otonom bir uçak sürüşünü oluşturmaya çalışıyor.

ExtremeTech'in haberine nazaran otonom sürüşe sahip uçaklar, düşündüğümüz kadar uzakta olmayabilir. Münih Teknik Üniversitesi'ndeki bir takım, 'C2Land' isimli bir sistemin erken gelişimini tamamladı. Sistem, acil durumların haricindeki inişleri bir pilot gereksinimi olmadan gerçekleştirmeyi sağlayacak.

Ekip, C2Land'in mevcut otomatik iniş sistemlerini geliştirmek için tasarlandığını belirtti. Mevcut sistemler, sırf belli pistlere otomatik iniş yapmak için kullanılabiliyordu. Şimdiki sistem sayesinde pistin nerede olduğuna bakılmaksızın uçaklar otomatik olarak iniş gerçekleştirebilecek.

Şu anda kullanılan ILS isimli sistem, uçakların inançlı bir biçimde iniş yapabilmesi için belli antenlere muhtaçlık duyuyor. Uydu tabanlı alternatifler de bu hususta yardımcı olsa da bu sistemler, yeryüzünde bulunan genişletme tabanlı sistemlere muhtaçlık duyuyor.

Küçük olan havalimanlarında bu teknolojiye erişim sıkıntı olduğu için pilotların manuel bir biçimde inmeleri gerekiyor. İnişler sırasında beklenmedik durumlar ya da pilot yanlışlarının gerçekleştiği de göz önünde bulundurulduğunda bu türlü bir sistemin uzun vadede epeyce faydalı olabileceği düşünülüyor.

C2Land incelendiği vakit sistemin rastgele bir pistte GPS sinyallerini kullanarak iniş yaptığı görülüyor. Bu da yüksek maliyetli teknolojilerin kullanılması gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Bunun yanı sıra atmosferik değişiklikleri tespit edebilen GPS sistemi, inançlı ve kesin bir iniş imkanı sağlıyor.

Şu an için teknolojinin pilotlara ne üzere bir kolaylık sağlayacağına dair rastgele bir bilgi bulunmasa da gelecekteki uçuşların çok daha kolay bir biçimde gerçekleştirileceği, kaza oranlarının da önemli manada düşeceği öngörülüyor.

Münih Teknik Üniversitesi'nin geliştirdiği otonom uçak iniş teknolojisinin gösterildiği görüntüyü aşağıdaki ilişki aracılığıyla izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu