Yunuslar, Benzer İlgileri Olan Yunuslarla Arkadaş Oluyor

İnsanlar toplumsal canlılardır. Genelde de kendileri ile misal ilgi alanlarına sahip bireylerle arkadaşlık kurarlar. Bu bazen bir oyun topluluğu olur, bazen bir kadronun taraftarı olup maçlara giderken olur lakin kesinlikle ilgi alanları paylaşılan beşerlerle olur.

Proceedings of the Royal Society B’de yayımlanan yeni bir makale, yunusların da benzeri bir usul izlediklerini açığa çıkardı. Araştırmayı Bristol, Zürih ve Batı Avustralya Üniversitelerinden uzmanlar bir ortaya gelerek gerçekleştirdi.

Avustralya’da bulunan ve dünya mirası olarak kabul edilen köpekbalığı koyu, şişeburunlu yunusların doğal ömür alanı olarak biliniyor. Bu bölgede yaşayan yunuslar, deniz süngerlerini tarım için kullanıyor. Bu öğrenilmiş maharet, jenerasyondan nesile aktarılıyor. Böylelikle yunuslar, daha derin su kanallarında yemek bulabiliyor. Genelde bu işi dişi yunuslar yapsa da araştırma erkek yunuslara odaklandı.

124 erkek yunustan, 9 yıllık süreçte her kış davranışsal, genetik ve fotoğrafik bilgi toplayan araştırmacılar, bu kümeden 37 örneği ele aldıkları bir araştırma gerçekleştirdi. Deneyde takip edilen yunusların 13’ü sünger çiftçisi, kalanı ise çiftçi olmayan yunuslardan seçildi.

Çiftçi yunuslar genel olarak kendileri üzere çiftçi olan yunuslarla birlikte vakit geçirmeyi tercih ediyor. Araştırmacılar bu bağın sadece çiftçilikten kaynaklandığını, diğer özellikler ile ilgisi bulunmadığını belirtiyor.

Araştırmanın muharrirlerinden olan, Birstol Biyolojik Bilimler Okulu’ndan Dr. Simon Allen, “Sünger ile çiftçilik yapmak vakit tüketen ve genelde yalnız yapılan bir aktivite olduğu için Köpekbalığı Koyu’ndaki erkek yunusların uzun süre diğer erkeklerle yakın ittifaklar kurmak için vakit harcama gereksinimleriyle uyumsuz olduğunu düşünmüştük. Bu araştırma, dişi aykırıları ve natürel ki beşerler üzere, erkek yunusların paylaşılan ilgi alanları üzerinden toplumsal bağlar oluşturduğunu gösteriyor.” dedi.

Araştırmanın baş müellifi olan Manuela Bizzozzero, bölgede yaşayan erkek yunusların çiftleşme bahtlarını arttırmak için sıkı ittifaklar kurduklarını belirterek, çiftçi yunusların benzeri özellikteki öteki yunuslarla bu türlü bir bağ kurmasının keşfini heyecan verici olarak tanımladı.

Başa dön tuşu