Türkiye’nin En Küçük Nükleer Fizikçisi, Çernobil’de

TED Ankara kolejinden mezun olarak bu yıl üniversite imtihanlarına giren 18 yaşındaki Ateş Fettahoğlu isimli bir genç, geliştirdiği nükleer füzyon reaktörünü çalıştırmayı başardı. Başarısı, Türkiye Atom Gücü Kurumu ve Ankara Üniversitesi Nükleer Bilim Enstitüsü tarafından onaylanan Fettahoğlu, Ankara Üniversitesi'nin düzenlediği bir aktiflik kapsamında Çernobil'e gitti. 25 bilim insanıyla birlikte Çernobil'e giden Fettahoğlu, hem reaktörü geliştirme sürecinde hem de Çernobil'de yaşadıklarını aktardı.

Proje müddetince 18 yaşından küçük olan ve gerekli müsaadeleri alamayan Fettahoğlu, Çernobil tipi mühletince Ukrayna basınının da ilgi odağıydı. Ukrayna'nın mahallî basın mensupları, Fettahoğlu ile röportajlar yaparak gencin ürettiği reaktörü haberlerine bahis ettiler.

Nükleer füzyon reaktörünü okulunun teknoloji üretim merkezi olan TEDNOKENT'te geliştirdiğini söyleyen Fettahoğlu, projenin temelinde Einstein'ın E=mc² formülünün yattığını söyledi. 

Çernobil'de yaşanan felaketin nedeninin reaktörlerde kullanılan yakıttan (uranyum) kaynaklandığını söyleyen Fettahoğlu, son yıllarda yakıt olarak hidrojen kullanımının yaygınlaşmaya başladığını ve kendi nükleer füzyon reaktörünün de hidrojen kullandığını belirtti. Hidrojen'in kullanılmasının hem inançlı hem de daha verimli olduğunu söyleyen genç, geliştirdiği reaktörün nasıl çalıştığından da bahsetti.

Fettahoğlu, reaktörün içerisine koyduğu gazın, ısıtıldığı takdirde ağırlaşmış ve sıcak bir plazmanın gözlemlendiğini ve bu sayede bir yıldız oluştuğunu söyledi. Nükleer bir yansıma için müsaade verilmediğini söz eden genç, uzay ortamını bilgisayar ortamında simüle ettiğini açıkladı. Böylelikle yüksek sıcaklık ve düşük basınç elde ettiğini belirten Fettahoğlu, 50 yıl sonra bu halde çalışan reaktörlerin dünya genelinde yayılacağını tabir etti.

Çernobil'de yaşadıklarını da aktaran Fettahoğlu, kazanın üzerinden 30 yıl geçmiş olduğunu hatırlatarak, bölgedeki ömrün yeni yeni inançlı olmaya başladığını ve reaktörden yalnızca 500 metre uzaklıkta yemek yediklerini, yaşadığı bu tecrübenin çok farklı olduğunu ve orada bulunmanın beşerde çok farklı bir tesir yarattığını söyledi. 

Üniversite imtihanında elektrik elektronik mühendisliği kısmını tercih edeceğini söyleyen Fettahoğlu, nükleer bilimler üzerinde uzmanlaşmak istediğini söyledi.

Başa dön tuşu