Toprakta Parçalanabilen Plastik ‘Saksı’ Türü Geliştirildi

Birçoğumuz bir çiçek aldığımızda ona muhtemelen bir plastik kapta bakıyoruz, lakin bu plastiklerin doğada kaybolması çok uzun vakitler alıyor ve geri dönüştürülmesi de çok sıkıntı. Ayrıyeten bu küçük plastik saksılar, çiçeğin gelişimini de olumsuz tarafta etkliyor; çiçek, kök gelişimini tam olarak sağlayamıyor.

Bu meselelerden yola çıkılarak doğayı korumak hedefiyle yeni bir plastik saksı çeşidi geliştirildi. Bu saksıya ekilen çiçekleri bir fidanlıktan meskene getirirseniz, bahçenize plastik kap da dahil her şeyi ekebileceksiniz. Şu anda geliştirilmekte olan gereç, toprakta yavaşça parçalanacak formda tasarlandı.

Materyali geliştiren Tabiat Müdafaa Örgütü’nün CEO’su olan Tony Bova, malzeme hakkında “Biyolojik olarak parçalanabilen plastikler geliştiriyoruz, bu sayede topraktaki yahut gübredeki farklı mikroorganizmalar onları yiyecek üzere tüketebilecek.” açıklamasında bulundu.

Bu yeni malzeme, bahçede parçalandıkça toprağa karbon salınımı yapacak. Bu sayede toprak, karbonu tutarak iklim değişikliği ile gayrete de yardımcı olacak.

Bu biyoplastik kaplar, kağıt sanayisinde bir atık eser olan “lignin”den üretiliyor. Geçmişte kağıt fabrikaları, güç üretmek için lignin gerecini yakarlardı. Lakin öbür güçlerin maliyetleri ve kağıt satışları düştükçe, sanayi malzemeyi kullanmanın öbür yollarını da düşünmeye başladı.

Aynı vakitte Tennessee Üniversitesi'nde bir laboratuvarda doktora araştırmacısı olarak da çalışan Bova, “Lignin bir polimer. Plastikle epey benzeri bir materyal, tek farkı ise ağaçtan elde edilmesi ve doğal oluşu.” diyor.

Şirket, ayrıyeten plastiğin ötesinde daha fazla eser geliştirmeyi planlıyor. Bu bahiste Bova, “Atık alan ve onu pahalı bir şeye dönüştüren yeni teknolojiler geliştirmeye devam etmek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

Yakın tarihli bir üretim denemesinde birkaç yüz kilo materyal üretildi ve yakında sera yetiştiricileri ile birlikte bir pilot başlatılacak. Umarız bu gereç, önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği ile uğraşta değerli bir adım olur.

Başa dön tuşu