Tek Bir Atomun Manyetik Rezonansı İlk Kez Görüntülendi

İnsanlık, daha küçük ayrıntıları incelemek için yeni teknolojiler ve yeni yollar geliştirmeye devam ediyor. Son yapılan çalışmada, tek bir atomun MRI incelemesi yapıldı. 

Temel Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olan Kuantum Nanobilim Merkezi’nde yapılan çalışmada, milletlerarası işbirliği ile tek bir atomun manyetik alanı görüntülendi. 

MRI aygıtlarına ve teknolojisine aslında oldukça hakimiz. Çabucak hepimizin ya “MR çektirmişliği” ya da MR çektirmiş bir tanıdığı bulunuyor. Bu yolda dairesel olarak hareket eden tarama aygıtı, insan vücudundaki yapıyı elektron ve protonlar temelinde görselleştirmeyi sağlıyor. 

Yeni sistem, bu sürecin tek bir atom için de gerçekleştirilebildiğini ortaya çıkardı. Nature Physics’de yayımlanan makaleye göre ekip, tarama tünelleme mikroskobu ismi verilen bir metot kullandı. Bu yol, bir iğne ucunda duran atomun etrafında dönmesine dayanıyor. Aygıtın ucu ile öteki tarafı ve mıknatısları aksi taraflı olarak dönüyor. Bu da kutuplaşma yaratıyor ve parçacıkların gözlemlenmesi gerekiyor. 

Araştırmalarda incelenen iki atom olan demir ve titanyumun ikisi de metal özelliğine sahip idi. Araştırmacılardan Dr. Yujeong Bae, pek çok manyetik etkileşimin nano ölçüde ortaya çıktığını belirterek bu bahiste çalışmalar yapılması gerektiğini, mikroskop ölçüsünde yapılan incelemelere kıymet verildiğini söyledi.

Başa dön tuşu