NASA’nın Ay Görevi Orion, Bir Testi Daha Başarıyla Tamamladı

NASA'nın uzun vakittir üzerinde çalışıyor olduğu ve daima testler gerçekleştirdiği Orion vazifesi problemsiz bir halde devam ediyor. Bu hafta içerisinde “görev iptal” testleri gerçekleştirilen Orion vazifesinde rastgele bir sorun çıkmadı. NASA yetkilileri testin muvaffakiyetle tamamlandığını aktardı.

2024 yılında Ay'a inişi kapsayan Orion vazifesinin misyon iptal testi için basın açıklaması yapan NASA Orion Programı Yöneticisi Mark Kirasich: “Önümüzdeki yeni büyük gaye büsbütün Ay'ın kendisi, bizim Artemis-1 misyonumuz. Bu misyon 1 yıldan biraz ileri bir tarihte gerçekleştirecek.” tabirlerine yer verdi. Uzay topluluğunun (devlet kurumları, sanayi, alt hizmet sağlayıcıları) kimi söylemlerine göre de bahsi geçen vazife 2020'nin sonuna gelmeden gerçekleştirilebilir.

Artemis-1 misyonunu 2022 yılında beşerli Artemis-2 vazifesi gerçekleştirecek. Artemis-2 misyonundan sonra 2024 yılında asıl büyük ve beklenen vazife Artemis-3 ile beşerler Ay'a iniş yapacaklar. ABD Lideri Donald Trump'ın içerisinde bulunduğumuz yılın Mart ayında yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda NASA'nın bu vazifesinin gerçekleştirilmesine büyük ehemmiyet verileceği anlaşıyor.

Başa dön tuşu