Tarihin İlk Uzay Madenciliği İçin Harekete Geçildi!

2023 yılı, uzayla ilgili yapılan çalışmalarda ihtilal niteliğinde gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olacak üzere görünüyor. Çünkü özel bir şirket olan AstroForge, bu yıl iki kere uzaya gidecek. Bu seyahatlerde uzay madenciliğinin temelleri atılmış olacak. Gelin daima birlikte bu farklı olayın ayrıntılarına yakından bakalım.

AstroForge nispeten yeni bir şirket ve uzay madenciliği ile ilgileniyor. Geçtiğimiz yıl başlattığı yatırım çeşidinde 13 milyon dolar toplayan şirket, bu parayı düzgün kıymetlendirmiş üzere görünüyor. Çünkü şirket tarafından yapılan son açıklamalar, AstroForge’un bu yıl uzayda madencilik yapmak için birinci somut adımları atacağını gözler önüne seriyor.

Nisan ayındaki birinci uzay seyahatinde, asteroide misal bir materyalin madenciliği yapılacak!

*AstroForge tarafından geliştirilen uzay rafinerisi.

AstroForge’un dikkat alımlı projesi, Nisan 2023’te resmen başlayacak. SpaceX tarafından uzaya fırlatılacak bir roket, AstroForge tarafından geliştirilen uzay madencisini de içinde bulunduracak. Uzaya birinci çıkış etabında, madencinin asteroide misal bir maddeyi (regolit) uzayda nasıl ayrıştırdığı tespit edilecek. Asteroide emsal unsurun Dünya’dan gönderileceğini belirtelim.

İkinci seyahatte ise gerçek bir asteroit yüzeyinden data toplanacak!

AstroForge, madencilik için en uygun asteroitleri belirlemek için NASA ile bir iş birliği yaptı. Bu çalışmalar kapsamında da metal açısından güçlü olan bir asteroidin belirlendiği düşünülüyor. İşte şirketin ikinci uzay seyahati da tam olarak bu asteroit ile ilgili olacak. AstroForge yüksek çözünürlüklü manzaralar kullanarak, kelam konusu asteroidin yüzeyinde incelemeler yapıp, madenciliğe uygun olup olmadığını hakikaten anlayacak. 

Şirket CEO’su Matt Gialich tarafından yapılan açıklamalarda, asteroitleri alıp uzay madencisinde işlemenin bir yolunu bulmaları gerektiği ve hedefledikleri asteroit için bunu yaptıklarına inandıkları belirtildi. Yapılacak uzay seyahatleri, CEO’nun haklı olup olmadığını ortaya çıkartmış olacak.

AstroForge’un planları bu iki uzay seyahatinden ibaret değil

Bu ortada; AstroForge’un geleceğe yönelik iki planı daha var. Şayet 2023 yılındaki birinci iki proje başarılı bir biçimde tamamlanırsa, bu defa üçüncü ve dördüncü aşamaya geçilecek. Şirket, üçüncü kademede bir asteroide inmeye çalışacak. Dördüncü ve son basamak ise asteroidden toplanan platinin Dünya’ya getirilmesi olacak. Şayet tüm bunlar gerçek olursa şirketin 10 yıl içerisinde uzay madenciliği yapmaya başladığını ve topladığı madenleri yeryüzünde satmaya başladığına şahitlik edeceğiz…

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu