Windows 10’daki Rahatsız Edici Sorunun Basit Çözümü

Son günlerde birçok kişi, klavyedeki medya tuşlarına basıldığı vakit ses katmanının ortaya çıkması sıkıntısından şikayet ediyor. Kimi beşerler da bu probleme dair tahliller sunmuş durumda.

Şikayetlerin ortak noktası olarak katmanın fonksiyonel bir tarafı olmadığını ve direkt olarak kapatılamadığını söyleyen kullanıcılar, katmanın gitmesini beklemenin son derece hudut bozucu olduğunu aktardı.

Windows 10 kullanıyorsanız ve klavyenizdeki medya tuşlarından birini kullanarak bunu çabucak deneyebilirsiniz. En kolay örneğiyle bir ses belgesi açıp ses açma tuşu ya da kısayolunu kullanarak ekranda beliren katmanın kendi kendine gitmesini bekleyebilirsiniz.

Olaya direkt olarak baktığımız vakit ses katmanının tahlili olarak Microsoft'un izleyebileceği iki prosedürü rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunlardan birincisi katmanın sağ üst tarafına bir çarpı işareti koyarak çabucak katmanı kapatma imkanını sağlamak. İkinci prosedürse katmanın dışında rastgele bir yere tıklayarak katmanın yok olmasını sağlamak. Olağan ki şu an iki usul de işe yaramıyor.

Albacore isimli bir Twitter kullanıcısı, bu probleme çok kolay bir tahlil üretti. Tahlil son derece kolay olsa da Microsoft'un neden bunu yapmadığı ya da neden kullanıcıların bunu keşfetmeleri gerektiğini düşündüğü de merak konusu.

Albacore, Twitter'da bu sıkıntıdan yakınan biri için verdiği yanıtta, sanatkarın isminin üstüne tıklamanın katmanı direkt olarak kapattığını belirtti. Doğal ki bu sadece lokal belgelerinizde ya da internet üzerinde işe yarıyor. Spotify'da tıpkı süreci uyguladığınız vakit Spotify uygulaması açılıyor ve bu sefer de Spotify uygulamasını alt sekmeye atmanız gerekiyor.

Şu an için sunulan tahliller sadece kullanıcıların bulduğu küçük ipuçları niteliğinde olsa da Microsoft'un yakın vakitte bu probleme el atması umuluyor. Natürel ki Microsoft'un bu sorunu hiç çözmemesi durumuna karşı kendiniz bu usulü kullanmaya alıştırmanızı da öneriyoruz.

Başa dön tuşu