Tarih Öncesinden Kalma Dev Bir Kuşun Fosilleri Bulundu

Antik çağlarda genel olarak her şey daha büyük ve daha yırtıcıydı. Kimi böcekler, timsah uzunluğundaydı. Tabiatta gördüğümüz neredeyse her canlı daha büyüktü. Yeni ortaya çıkan fosillere nazaran kuşlar için de bu durumun bir istisnası bulunmuyor.

Kırım’da bir mağarada yapılan keşiflerde paleontologlar, gezegenimizde yaşamış olan en büyük kuşlardan birini keşfetti. Bundan yaklaşık 1,5 ila 2 milyon yıl kadar evvel yaşadığı düşünülen Pachystrutho dmanisensis isimli bu kuş çeşidi hayli iriydi. En az 3,5 metre uzunluğundaki bu canlı, 450 kilo yüke erişebiliyordu. Yaşadığı müddet zarfında var olan en büyük kuş çeşitlerinden biriydi.

Araştırmanın başındaki isim olan Nikita Zelenov, buldukları kuşun neredeyse kutup ayıları kadar büyük olduğunu söyledi. Araştırmacı, birinci olarak buldukları kemiğin öteki bir çeşide ilişkin olduğunu düşünmüş çünkü Avrupa’da bu kadar büyük bir kuş hiç görülmemişti.

Görünüş olarak çağdaş devekuşlarına benzeyen bu hayvan, fil kuşundan çok daha süratli koşabiliyordu. Muhtemelen bu sürat, bu canlının hayatta kalmasına da yardımcı oluyordu. Yapılan çalışmalarda çakal, çita üzere hayvanların kemikleri de bulundu.

Araştırmada temel dikkat cazip olan ise kemiklerin yeri oldu. Şimdiye kadar bu cinsten kuşlar sırf güney yarımkürede karşımıza çıkıyordu. Moa kuşu Yeni Zelanda’da, fil kuşu Madagaskar’da yaşıyordu. Kırım’da bu fosillerin bulunması, yırtıcı dev kuşların sanılandan daha yaygın olduğunu gösteriyor. 

Benzer kemikler daha evvel Gürcistan’da da bulunmuştu. O kemikler daha eskiydi. Yani bu kuşlar Avrupa’ya Güney Kafkasya ve Türkiye üzerinden göçmüş olabilir. Bu canlılar o periyotta yaşayan beşerler tarafından tüyleri, etleri ve kemikleri için avlanmış olabilir.

Araştırma, Journal of Vertebrate Paleontology mecmuasında yayımlandı.

Başa dön tuşu