Hubble, Sürekli Yıldız Doğuran Bir Galaksi Keşfetti

Evrendeki her şey üzere galaksiler de doğar, büyür ve sonunda ölür. Hubble Uzay Teleskobu üzere epey güçlü araçlar sayesinde son yıllarda galaksileri hayatlarının değişik evrelerinde gözlemlemek mümkün.

En yeni gözlemlerinden birisi olan ESO 495-21 cüce galaksisinin imgeleri, Hubble’ın internet sitesinde yakın bir vakitte paylaşıldı. İsminde çok fazla bir mana olmayabilir lakin bu galaksi, daima yeni yıldızlar doğuruyor. Galaksi, birçok yeni doğmuş yıldızla dolu ve yıldız ürütmeyi de bırakmayacak üzere duruyor.

Hubbe’ın açıklamasına göre bu galaksi, bilim adamlarının 'süper yıldız kümesi' adını verdiği alanlarla dolu. Diğer bir deyişle galakside yıldız yoğunluğu yüksek olan çok fazla alan mevcut. Daha evvelki gözlemlerde belirlenen standartlara nazaran galaksideki yıldızlar hayli genç ve yalnızca birkaç milyon yıldır varlar. Bu yıldızlar, Hubble araştırmacılarına yeni yıldızların bir galakside nasıl bulunduklarını araştırma talihi veriyor.

Galaksinin merkezinde ne olduğundan hayli emin olan Hubble araştırmacıları: “Kozmik patlamalarla yeni muhteşem yıldız kümelerine konut sahipliği yapan bu galaksi, ayrıyeten merkezinde devasa bir kara deliği barındırıyor olabilir” halinde bir açıklama yaptılar. Açıklama şu tabirlerle devam ediyor: “Hemen çabucak bütün büyük galaksiler, merkezlerinde kara delik barındırırlar ve galaksi büyüdükçe kara delik de büyür.”

ESO 495-25 isimli galaksi, Dünya’dan 30 milyon ışık yılı uzakta bulunuyor ve bu nedenle aslında biz galaksinin 30 milyon yıl evvelki hâlini görüyoruz. Vakti hızlandırıp galaksinin şimdiki hâlini görebilsek bile ESO 495-25, hâlâ genç bir galaksi ve sistemli bir halde yıldız üretmeye devam ediyor.

Başa dön tuşu