Steam’den Üzücü Haber Geldi: Oyunlar Artık TL Üzerinden Satılmayacak!

Son dönemde artan döviz kurları ve dalgalanmalar zamanla Steam‘in önerilen kuru güncellemesine yol açmıştı. Bunun akabinde bir dizi geliştirici ve yayıncı ekip de devamlı olarak oyun fiyatlarını güncellemek zorunda kalmıştı.

Son zamanlarda bu durum sıklıkla yaşanmaya başladı ve Steam bu konu ile ilgili bizler için üzücü bir düzenleme yapma kararı aldı.

Steam

Steam

Steam, Valve firması tarafından geliştirilen popüler dijital oyun satın alma ve oyun platformudur.

İndir

Steam’in ana sayfasında yer alan duyuruya göre artık oyunlar TL üzerinden satılmayacak. 20 Kasım itibari ile yürürlüğe girecek bu düzenleme ile tüm oyun fiyatları USD fiyatlarına çevrilecekken, mevcut Steam bakiyelerinde de aynı tarife uygulanacak.

20 Kasım’da Oyun Fiyatları ve Bakiyeler USD’ye Çevriliyor

Steam'den Üzücü Haber Geldi: Oyunlar Artık TL Üzerinden Satılmayacak!

Hâlihazırda oldukça yüksek fiyatlara ulaşan oyun fiyatları sonrası Türk oyuncularının yöneldiği bağımsız yapımlar da USD’ye geçiş sonrası büyük fiyat artışları yaşayacak.

Steam, bu kararı alma nedenlerini şu şekilde açıkladı:

Arjantin ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan yüksek kur oynaklığı, oyun geliştiricilerinin bu para birimleri cinsinden uygun fiyatları seçmesini ve sürekli güncel tutmasını güç bir hâle getirdi. Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bu geri bildirimle çok sık karşılaştık. Buna ek olarak, bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır hâlde tutmakta büyük güçlükler yaşadık. Arjantin ve Türkiye’deki Steam müşterileri için fiyatları USD olarak değiştirmek, bize hem oyunculara hem de partnerlere daha standart ve tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülkelerde/bölgelerde yaşayan Steam kullanıcılarına çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor.

Steam, Haftanın En Çok Satan Oyunlarını Açıkladı!
OYUN

Steam, Haftanın En Çok Satan Oyunlarını Açıkladı!

Steam’de haftanın en çok satan oyunları belli oldu. SteamDB tarafından paylaşılan listeye göre New World geçtiğimiz haftanın en çok satan oyunu oldu.

Steam’in kararı açıkladığı duyuru sayfasına buradan ulaşabilir, konu ile ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu