Siber güvenlik firması Buguard, hacker’lara saldırdı!

Siber güvenlik alanında araştırmalarda bulunan Buguard araştırmacıları, internete sızdırılan makûs gayeli yazılım kodlarından faydalanarak hackerların sunucuların çökertmeyi başardı.

Siber güvenlik firmaları pek çok kere hackerların taarruz sistemlerini deşifre ederek, mümkün bir olumsuz durumun önüne geçmeyi başarmıştı. Lakin, mevzuyla ilgili ortaya çıkan rapora nazaran siber güvenlik şirketi, bilgisayar korsanlarının açığından faydalanarak berbat maksatlı yazılım sunucularını çökertmeyi başardı. Çalışmalar sonucunda, hackerların operatörleri devre dışı bırakıldı.

Buguard hackerları işini bozdu

Siber güvenlik firması Buguard, ağır çalışmalar sonucunda hackerlara air olan komut ve denetim (C&C) sunucularını ihtilal dışı bırakmayı başardığı ortaya çıktı. Bilgisayar korsanlarına ilişkin olduğu öğrenilen beş sunucu güvenlik açığından faydalanılarak bozan araştırmacılar, dört sunucuyu büsbütün kullanım dışı bıraktı. Raporda yer alan bilgilere nazaran çalışmalar Mars Stealer ismindeki makûs emelli yazılımın ortaya çıkmasının akabinde çalışmalara başladı.

Hatırlatmak gerekirse Mars Stealer, bilgisayar korsanlarının taarruz yapabilmesi için sunucu kiralayabildiği malware platformu olarak biliniyor. Mars Stealer’ın bilgilerinin internete nasıl sızdırıldığı hakkında şimdi tam olarak bilgi bulunmuyor. Lakin araştırmacılar, operatörlerin, C&C sunucularını kazara dünyaya tam erişim verebilecek formda hazırlandığı düşünülüyor. Bu durumun yaşanmasının sonucunda ise kritik bilgiler ortaya çıktı. Buguard, çalışmalarına resmi kurumlarını dahil ederek, hackerların daha fazla sunucusunu devre dışı bırakmayı hedefliyor. Mars Stealer, hususla ilgili şimdi net açıklamalarda bulunmadı.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu