SpaceX’in Uzay Aracı Starship’ten Yeni Bir Görsel Geldi

ABD’li uzay havacılık firması SpaceX, NASA’ya Starship isimli aracının üçüncü resmi imajlarını gönderdi. Bu manzarada odaklanılan ana nokta, aracın NASA için büyük yükleri taşıyabilme potansiyelini göstermek oldu.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi (GSFC) tarafından paylaşılan görselde, LUVOIR uzay teleskoplarının daha küçük olan B varyantlarından bir tanesi, uzay aracının yük kısmında gözüküyor. Bilim beşerlerine nazaran teleskopun devasa LUVOIR-A versiyonu araca zar sıkıntı sığabilecek fakat o teleskop, seçilen araca ahenk sağlayacak halde ayarlanabilir olacak. Öte yandan bu teleskop, önümüzdeki 20 yıl daha fırlatılmayacak.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine’e nazaran NASA’nın kendi SLS roketlerinin üretimi en kısa müddette durdurulacak ve kuruluş, ABD Lideri Trump’ın 2024’e kadar yine aya çıkma projesine odaklanacak. Bu da özel kesimin uzay çalışmalarında öne çıkmasının yolunu açacak.

NASA, ticari roketler kullanarak Orion uzay aracını ve Lunar Gateway modüllerini uzaya gönderebilme ihtimalini pahalandırıyor.

Uzmanlara nazaran NASA’nın SLS kullanması, kalkış başına (şartlara göre) 5 ila 20 kat ortasında daha değerliye mal olacak. Bu yüzden de SpaceX’in Falcon Heavy ve Starship gemilerine kesinlikle talep olması bekleniyor.

Başa dön tuşu