Süper Bilgisayarlar ile Evrenin Oluşumunu Simule Edildi

Birleşik Krallık’taki Durham Üniversitesi, Bukalemun Teorisi ismi verilen teoriye nazaran kozmos oluşum simülasyonları gerçekleştirdi. Simülasyon tarafından oluşturulan galaksiler, bizim de içinde bulunduğumuz Samanyolu üzere galaksilerin farklı fizik kuralları altında da oluşabileceğini gösterdi. 

Araştırmanın bulguları, Bukalemun Teorisi’nin geçerli olabileceğini ve tek açıklamamızın Genel Görelilik teorisi olmadığını ortaya çıkardı. Bu teori, Bukalemun parçacık olarak isimlendirilen ve 2003 yılında literatüre giren parçacıklara dayanıyor. Mahallî güç derinliği ve yoğunluğu oluşturan bu parçacıklar, etraflarına nazaran değişime uğruyor. Bukalemun ismi de buradan geliyor.

Bu araştırma, kara güç ismi verilen gizemli yapıyı da açıklamaya yardımcı olabilir. Bu husus, kozmosun genişlemesinin temelini oluşturuyor. 

Albert Einstein’in Genel Görelilik teorisi, 1900’lerin başında ortaya çıktığından bu yana cihanın nasıl işlediğini anlamamız konusunda temel oluşturuyor. Bu teori, büyük cisimlerin etkileşimini, örneğin Venüs’ün Güneş etrafındaki yörüngesini açıklayabiliyor. Bu teorinin pratik uygulamaları ortasında GPS üzere teknolojiler var. 

Durham Üniversitesi takımı, teorik hesaplamalarını bildiğimiz Bukalemun Teorisi’nin de kozmosu Genel Görelilik Teorisi kadar güzel açıklayabileceğini ortaya koydu. 

Araştırmacılardan Dr. Christian Arnold, bu teoride fizik kurallarının değiştirilebildiğini farklı tesirlerin kütleçekimi üzerindeki tesirini anlamamızı sağlayacağını söylüyor. 

Araştırmacılar, kendi çalışmalarının Genel Görelilik teorisini yanlışlamadığını, kainattaki işleyişi açıklamak için birden fazla alternatif olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Yapılan çalışmada, galaksi oluşumu ve üstün kütleli kara delik yapılarının ortaya çıktığı gözlemlendi. 

Araştırma, Nature Astonomy’de yayımlandı.

Başa dön tuşu