Google Chrome Ekibi Yeni Özellikleri Test Ediyor

Google Chrome'un geliştirici grubu, yeni bir özelliğin uygulamanın 'Canary' sürümünde kullanılmaya başlandığını duyurdu. Bu özellik kapsamında artık Google Chrome sekmeleri gruplanabilecek ve kullanıcılar istedikleri takdirde bu sekme kümesini çarçabuk açabilecekler.

Kullanıcıların Google Chrome'a gelen yenilikleri test edebildikleri sürümü olan Canary'de kullanılmaya başlanan bu özellik sayesinde kullanıcılar, Google Chrome'u kazara ya da bilerek kapatsalar bile kaydetmiş oldukları sekme kümesini kaybetmeyecekler ve diledikleri vakit o sekmelerin bütününe erişebilecekler.

Bu özelliği kullanabilmeniz için birinci olarak Google Chrome'un Canary sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Google Chrome'un Canary sürümünü indirmek isterseniz burada bulunan bağlantı yardımıyla neredeyse günlük olarak güncellenen Google Chrome'u bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Google Chrome Canary sürümünü bilgisayarınıza kurduktan sonra ise bu özelliği etkin edebilmek için öncelikle bu özelliği etkin etmeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken birinci şey Google Chrome'un arama çubuğuna 'chrome://flags' yazmak. Sizi şöyle bir ekran karşılayacak;

Yapmanız gereken ikinci şey ise 'Search flags' çubuğu yardımıyla 'Tab Groups' aramasını yapmanız geriyor. Karşınıza çıkacak olan tek bir ayarı 'Enabled' yaparak, Google Chrome'u tekrar başlatıyoruz.

'Relaunch Now' yazan butona tıkladığımız anda Google Chrome tekrar başlatılıyor. Bu noktadan sonra gruplandırmak istediğiniz sekmeleri oluşturmak için sizin için gerekli olan adreslere gidiyoruz ve üst kısımda bulunan sekme çubuğunda sağ tıklayarak 'Yeni Kümeye Ekle' kısmına tıklıyoruz. Kümeleri oluşturduktan sonra Google Chrome'un son manzarası aşağıdaki üzere oluyor;

Google Chrome Canary'nin bu özelliği sayesinde sizler de kendi kümelerinizi oluşturabilecekseniz ve istediğiniz vakit yalnızca bu kümeler üzerinden çalışabileceksiniz. Yapılacak olan tüm testlerin tamamlanmasıyla birlikte bu özelliğin Google Chrome'un olağan sürümüne de getirilmesi bekleniyor. 

  • Not: Google Chrome'un Canary sürümü stabil değildir ve bu özellikleri kullanmaya çalışırken internet tarayıcınız ya da kimi vakit bu özelliği kullanamayabilirsiniz. Bu ve bunun üzere özelliklerin sağlıklı bir biçimde kullanılması için Chromium takımının bu özelliği olağan Chrome sürümüne dahil edilmesinin beklenmesi, istenmedik durumlarla karşılaşılma ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

Başa dön tuşu