Güney Kore, Windows’tan Linux’a Geçiyor

Önümüzdeki sene Windows 7’nin fişinin çekilmesine hazırlanmak isteyen Güney Kore, devlet idaresindeki tüm bilgisayarları Windows’tan Linux’a geçireceğini açıkladı. Windows 7’nin hayatı 14 Ocak 2020’de son bulacak olsa da Microsoft, üç yıl daha bu sisteme dayanağını sürdüreceğini açıklamıştı.

Windows 7’nin 'End of Life' (Yaşamın Sonu) tarihinden sonraki fiyatları de üç sene içerisinde giderek artacak. End of Life’tan bir sene sonra bilgisayar başına fiyat 25 dolar, ikinci senede 50 dolar ve üçüncü senede 100 dolara çıkacak. Yani Güney Kore üzere devletler için Windows 7’nin maliyeti epey yüksek olacak.

Güney Kore üzere devletlerin kullanabileceği bir öbür işletim sistemi olan Windows 10 ise sistem bilgilerini Microsoft’a göndermesi sebebiyle hükümetler için güvenlik riskleri oluşturuyor.

The Korea Herald’a nazaran, Windows’tan Linux tabanlı işletim sistemine geçecek olan Güney Kore hükümetinin hangi Linux dağıtımını kullanacağı ise şimdi aşikâr değil. Ülkenin İçişleri Bakanlığı, Linux’a geçişin epeyce değerli olmasını ve yeni bilgisayar alımlarının hükümete 655 milyon dolara mal olmasını bekliyor.

Bakanlığın dijital servis ofis şefi Choi Jang-hyuk, bakanlığın açık kaynaklı işletim sistemini duyurmasının maliyetleri azaltacağını umduğunu söyledi. Choi ayrıyeten bu sayede tek bir işletim sistemine sırtlarını dayamaktan da kaçınacaklarını da belirtti.

Başa dön tuşu