Evrenin Genişleme Hızını Gösteren Yeni Bir Çalışma Yapıldı

Bilim insanları kozmosun ne kadar süratli bir formda genişlediğini bulmaya yarayan Hubble Sabiti (Hubble Constant) isimli bir pahası ölçüp hesaplamaya çalışırken bir problemle karşılaştılar. Bu sorun insanoğlunun cihan anlayışının kusurlu olduğunu ortaya koymuş olabilir.

Bahsi geçen Hubble Sabiti, birinci olarak 1920’li yıllarda astronom Edwin Hubble tarafından ortaya çıkarıldı. O vakitten beri de kainatın genişlemesini gözlemleyen ve ölçen gökbilimcilerin hepsi, Hubble sabitinin birbirlerinden farklı kıymetlerine ulaştı. Bu tutarsızlık sırf kainatın kaç yaşında olduğu fikrimizi değil birebir vakitte cihanın davranışlarını belirleyen fiziği yanlış anlıyor oluşumuz manasına geliyor olabilir.

Chicago Üniversitesi’nden gökbilimci Wendy Freeman, NASA’nın basın bültenine yaptığı açıklamalarda “Bu durum doğal olarak yapılan ölçümlerdeki tutarsızlığın sebebi antronomların yıldızlarla ilgili şimdi anlayamadıkları bir şeyden ötürü mı yoksa bilim insanlarının kozmolojik modelinde eksiklikler olmasından ötürü mı sorularını akla getiriyor. Hatta tahminen iki ögede da geliştirilmesi gereken noktalar olabilir.” dedi. Freedman, Hubble sabitini daha evvelki ölçümlerden farklı bir kozmik dönüm noktası kullanarak hesaplayarak bu kıymeti hesaplayan son kişi pozisyonunda.

Freedman’in grubu uzak galaksilerdeki kırmızı dev yıldızların parlaklığını ölçtü. Bu yıldızlar düzgün bir boyuta ve parlaklığa sahip olduğu için, Dünya’ya olan uzaklıkları öteki kimi yıldızlardan daha kolay bir biçimde hesaplanabiliyor. Freedman’in The Astrophysical Journal tarafından onaylanmış lakin şimdi yayımlanmamış çalışması, cihanın saniye başına 69,8 kilometre süratle genişlediğini tespit etti.

Bu bedel, yakın vakitte farklı bir yıldız tipine odaklanarak yapılan bir çalışmada hesaplanan pahadan daha yavaş lakin Büyük Patlama’dan kalma “Kozmik Mikrodalga Art Plan” ismi verilen ışımaların ölçüsüne odaklanan bir çalışmada ortaya çıkan değerdense daha süratli.

Freedman, aslında yaptığı çalışmaya başlarken ortaya çıkacak sonuçların bu iki çalışma ortasında bir bağ kuracağını düşünüyordu. Bunun yerine, çalışma sonucunda ise gökbilimcilerin incelemesi gereken diğer bir Hubble sabitinin kıymeti ortaya çıktı.

Önümüzdeki on yılın ortalarında NASA, Wide Field Infrared Survey Telescope isimli, geniş alanlarda kızılötesi oluşumları araştıracak olan teleskopu yörüngeye fırlatacak. Bu teleskop sayesinde bilim insanları gök cisimlerinin aralıklarını daha kesin olarak ölçebilecekler. Bu durum gerçekleştiği vakit gökbilimcilerin Hubble sabitinin bedeli konusunda uzlaşması mümkün olabilir.

Başa dön tuşu