SpaceX’in Falcon Heavy Roketi, İlk Gece Uçuşuna Hazırlanıyor

SpaceX, şirketin en büyük roketlerinden biri olan Falcon Heavy’nin planlanan uçuşu için hazırlanıyor. Falcon Heavy, üç adet Falcon 9 yardımcı motorunun birleşmesinden oluşuyor. Roket, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 39A pistinden 24 Haziran gecesi kalkacak.

19 Haziran gecesinde roketin birinci test ateşlemesi gerçekleşti. Statik ateşleme testi olarak bilinen testte roketin motorları kısa mühletle çalıştı. Bu testin emeli, roketin uçuşa hazır olup olmadığını anlamak. SpaceX, testin başarılı bir halde gerçekleştiğini ve roketin uzaya çıkmak için hazır olduğunu Twitter üzerinden bildirdi.

Roketin yeni misyonunun ismi STP-2. Falcon Heavy, bu görevle yörüngeye iki düzine uydu yerleştirecek. Bu uçuş Falcon Heavy’nin 3. uçuşu fakat bu, roketin birden fazla uydu taşıdığı birinci vazifesi.

24 uydu, Falcon serisi bir roketin taşımış olduğu yükler ortasında çok fazla olmamasına karşın vazife, uyduların oturmak zorundu olduğu yörüngelerin aralıkları nedeniyle yeniden de güçlü olacak. Çarşamba günü yapılan statik ateşleme testinden evvel SpaceX’in sahibi Elon Musk: “Bu, bizim en kuvvetli uçuşumuz olacak” biçiminde bir tweet attı.

Üç adet birinci etap Falcon 9 yardımcı motoru, roketin birinci kademesini oluşturuyor. İkinci basamaktaysa ana motor ve uzaya ulaştırılması gereken kargolar var. Falcon Heavy’nin roketten ayrılacak olan tüm modülleri, yeninden kullanılmak üzere tasarlandı. STP-2 misyonu, yörüngeye çıkmak için yan motorlardan faydalanacak.

Bu motorlar daha evvel Nisan ayında Arabsat-6A ismi verilen bir uyduyu da uzaya yerleştirmişti. Kargoları bıraktıktan sonra yardımcı motorlar, Cape Canaveral Hava Üssü’ne inmişti. Ana motor ise SpaceX’in drone gemisine inmesine rağmen kötü hava kuralları nedeniyle denize düşmüştü.

ABD Hava Kuvvetleri, Falcon Heavy’i ulusal yük taşıması için lisansladı. SpaceX, birinci askeri görevini geçen yaz aldı. 130 milyon dolarlık misyonun gayesi, 2020’de yörüngeye Hava Kuvvetleri Uzay Denetimi uydusunu yerleştirmek. Fakat bu, Falcon Heavy’nin birinci devlet kargosu taşıdığı misyon. Bu nedenle Hava Kuvvetleri, roketin kalkış esnasında nasıl performans gösterdiğini yakından izliyor olacak. Hükûmetin uçuş öncesi testlerde, rokete bir maket kargo başlığı takılmasını istediği söyleniyor. SpaceFlight Now’a nazaran takılan bu maket, Hava Kuvvetleri’ne data toplamasında yardım etmiş.

Kargo başlığı, roket havalanmadan evvel takılacak. Kargolar ortasında NASA tarafından yapılmış bir atomik saat, daha zararsız uzay aracı yakıtı test etmek için tasarlanmış bir uydu ve The Planetary Society tarafından yapılmış LightSail 2 isminde bir küp uydu da var.

Başa dön tuşu