SpaceX’in İnternet Uydularının Fırlatışı Ertelendi

Elon Musk'ın kurucusu ve CEO'su olduğu uzak şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Falcon 9 roketi, şirketin uzaydan internet projesi dahilinde ultra süratli internet sağlayacak uydularını (Starlink) yörüngeye göndermek için hazırlıklarını tamamladı. Lakin fırlatma, makus hava kuralları nedeniyle ertelendi.

Fırlatmanın gerçekleştirileceği bir sonraki tarih 17 Mayıs. Florida'daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundaki (CCAFS) Uzay Fırlatma Kompleksi'nden gerçekleştirilecek fırlatmada uydular, Falcon 9 Blok 5 roketi ile 550 kilometre yükseklikteki yörüngesine gönderilecek. Fırlatma, Türkiye saati ile 5.30'da gerçekleştirilecek.

Falcon 9 roketi, bu fırlatmayla birlikte 71. uçuşunu, roketin dünyaya geri inen birinci kademe güçlendiricisi, 40. inişini gerçekleştirmiş olacak. Bu, SpaceX'in 2019 içinde gerçekleştirdiği 6. misyon olacak.

SpaceX'in Baş Operasyon Sorumlusu Gwynne Shotwell 7 Mayıs'ta Uydu 2019 konferansında yaptığı açıklamada, düzinelerce Starlink test uydusunun yerleşik antenler ve elektrikli tahrik sistemlerine sahip olsalar bile uydu içi irtibat yeteneklerinin bulunmayacağını söyledi. Bu uçuşun sonraki uçuşlar için dağıtım stratejisini test etmek maksatlı olacağını belirtti.

Projenin sonuca ulaşması için 420 adet uydunun yörüngede pozisyonlandırılması gerekiyor. Birinci fonksiyonel uyduların ise 2020 yılında fırlatılması bekleniyor.

Başa dön tuşu