Sivas’ta Dünya Tarihine Işık Tutacak Fosiller Bulundu

Sivas'ın Doğanşar ilçesinde, denizden 400 kilometre uzakta, 1.350 metre yükseklikte, deniz canlılarına ilişkin fosiller keşfedildi. Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen erozyon sonucunda ortaya çıkan fosiller sayesinde dünya tarihine ve Türkiye'nin coğrafik oluşumunun nasıl gerçekleştiğine dair birçok mevzuyu aydınlatacak araştırma gereci elde edildi.

Karadeniz ve Akdeniz'e yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta, deniz düzeyinden 1.350 metre yükseklikte ortaya çıkan deniz canlılarına ilişkin fosillerin yaklaşık 15 milyon yıllık olduğu düşünülüyor. Bu da 15 milyon yıl evvel Sivas'ın deniz tabanı olduğu bilgisini ortaya çıkartıyor.

Konuyla ilgili araştırmalar yürüten tarih öğretmeni ve araştırmacı muharrir Fikri Karaman, araştırma hakkında şu sözleri kullandı:

“Bulunduğumuz alanda binlerce deniz canlısı fosilleri bulunmaktadır. Bu bölgenin bilimsel araştırmalar ve gelecek kuşaklara taşınması açısından muhafaza altına alınması gerekir. Bu fosillerden yaklaşık 15 milyon yıl evvel bu bölgenin deniz tabanında olduğunu anlıyoruz.”

“Zamanla Anadolu coğrafyası yükseldi, sular çekildi ve bu fosiller buralarda kaldı. Burada balık fosilleri bulduk, deniz salyangozu fosilleri var, midye ve gibisi fosiller de bulunmaktadır. Bu bölge yaklaşık bin 350 rakımındadır. Akdeniz ve Karadeniz’e uzaklığımız ise yaklaşık 350-400 kilometredir. Bu fosillere bakarak geçmişte bu bölgenin okyanusun tabanında olduğunu düşünüyoruz”

Bulunan fosillerle birlikte coğrafik ve arkeolojik araştırmalar için önemli araştırma gereçleri ortaya çıkmış oldu.

Başa dön tuşu