Microsoft, Mayıs 2019 Windows 10 Önizlemesini Yayınladı

Microsoft, dünyanın en tanınan ve en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows’un yaratıcısı olarak işletim sistemini aşikâr aralıklarla güncelliyor. Her güncelleme ile birlikte işletim sisteminde çeşitli değişiklikler ve geliştirmeler yapılıyor.

Windows 10, özünde bir hizmet olarak tasarlanmış olan bir işletim sistemidir. Bu da nizamlı olarak işletim sistemine yeni özelliklerin ekleniyor olduğu manasına geliyor. Şimdiye kadar uygulama altı büyük güncelleme aldı. Mayıs 2019 güncellemesi de önizleme evresine kadar geldi. Güncellemenin önümüzdeki günlerde yayınlanması bekleniyor.

Görev Yöneticisi'nde yer alan Performans sekmesinde, aygıtınızın HDD mi yoksa SSD mi kullandığı üzere disk bilgilerine ulaşmanız mümkün olacak. Bu özellik, birden fazla diskle çalışan bireylere büyük kolaylık sağlayacak.

20H1 isimli heyetimde çeşitli yanılgı gidermeleri ve geliştirmeler yapılacak. Bunlar şu halde sıralanıyor:

  • Daha evvelki sürümlerde yaşanan DWM kaynaklı çökmeler düzeltildi.
  • explorer.exe çökmelerine neden olan pcshell.dll sorunu tahlile kavuşturuldu.

Öte yandan bu heyetim da meselesiz olmaktan çok uzak. Yeni sürümün bilinen 11 adet sorunu var. Bu sorunlar ortasında oyunlardaki hile engelleme sistemlerinin eski sürümlerinden kaynaklı çökmeler, birtakım Realtek SD kart okuyucular ile ilgili meseleler, uzaktan erişimde birtakım arama ekranı problemleri, panellerin açılmasında gecikme üzere meseleler yer alıyor.

Yeni güncellemenin bu önizleme sürümünü kullanacaksanız iş makinenize kurmamanızı tavsiye ediyoruz. Sürümün şimdi bilinmeyen meseleleri olabilir.

Başa dön tuşu