Bilim İnsanları, Hidrojen Enerjisinin Üzerinde Çalışıyor

Atmosferimizdeki karbondioksit düzeyleri insanlık tarihinde birinci sefer 415 ppm bedellerine ulaşarak rekor kırdı. Karbondioksit üreten yakıtlara sürdürülebilir bir alternatif bulma gereksinimini çok acil karşılamamız gerekiyor. En umut verici ve etraf dostu güç kaynaklarından birisi de suyun ayrılması sonucuyla oluşan hidrojendir. Bu tepki suyun oksijene ve hidrojene ayrıldığı tepkidir. Katalonya Kimyasal Araştırma Enstitüsünden (ICIQ) araştırmacılar bu hidrojen iktisadını beklenmedik bir halde hızlandırmaya yaklaştılar.

Nature Energy’de yayımlanan bir makalede, Galan-Mascaros ve Lopez kümelerinden bilim insanları, elektroliz yoluyla alkali sudaki ayrışmada hidrojen üretimini direkt arttırmak için bir mıknatıs kullandıklarını bildirdiler. Makalenin birinci muharriri Felipe A. Garces-Pineda, “Keşfin kolaylığı, su bölüşümünde manyetik uygunlaştırmayı uygulamak için yeni fırsatlar yaratıyor. Ayrıyeten, teknolojinin düşük maliyeti, endüstriyel uygulamalar için uygun olmasını sağlıyor.” dedi.

Araştırmacılar, eloktrolizöre bir neodimyum mıknatısına yaklaşmak suretiyle indüklenen bir dış manyetik alanın, birtakım durumlarda hidrojen üretimini iki kat arttırarak müspet kutup üzerindeki elektrokatalitik aktiviteyi arttırdığını bildirmektedir. Bilim insanları, manyetik alanın, tepki sırasında oksijen atomlarının paralel dönüş hizalamasını sağlayan etkin katalizörün spin korunmasına müsaade vererek tepki yolunu direkt etkilediğini bildirmektedir. Dış manyetik alan nedeniyle, bu genel dönüş polarizasyonu sürecin verimliliğini arttırıyor. ICIQ küme önderi ve makalenin ortak müellifi Núria López, “Bu, elektrokatalizörler üzerinde gerçekleşen samimi tepki, düzeneklerinden öğrenilecek çok şey olduğunu gösteriyor ve son teknoloji sistemlerin sonlarının üstesinden gelmenin yeni yollarını açıyor” diyor.

ICIQ küme önderi José Ramón Galán-Mascarós, “Hidrojen iktisadı için zorluk yalnızca bilimsel bir sorun değil. Platin yahut iridyum üzere asil metallerin kullanılmasından kaçınan teknolojik tahliller bulmak asıl zorluk. Hidrojen, güç döngüsünü uygulanabilir hale getirmek için de gereklidir. Asil metaller kıymetli ve çok az olduğu için, kullanımları seri üretim teknolojilerinin artmasını sonlar. Bunun yerine, bilim adamları alkali şartlarda çok düzgün performans sunan ve ekonomik açıdan uygun ölçeklendirmeye müsaade veren, dünyaca varlıklı alternatifler arıyorlar. Yıllarca süren bilimsel araştırmalardan sonra sorun hala devam ediyor ve kolay tahliller beklemeyecek kadar büyük. Sürdürülebilir yakıtlar üretme gayreti çok disiplinli bir efor ve nihayetinde milletlerarası işbirliği gerektiriyor.” dedi.

Başa dön tuşu