Sibirya’da 40 Bin Yıl Öncesinden Kalma Dev Kurt Başı Bulundu

Son Buz Devri’nde geniş bir canlı çeşitliliğine sahip olan Sibirya, soğuk iklimi ve kolay erimeyen buzlarıyla kıymetli keşiflere mesken sahipliği yapıyor. Bu keşiflerin en sonuncusu ise 40 bin yıllık olduğu varsayım edilen bir kurt başı.

Devasa kafayı bulan ise bir bilim insanı değil. Yakut bölgesinde Tirekhtyakh Irmağı kıyısında sıradan bir vatandaş tarafından bulunan baş, 40 cm uzunluğunda. Bu da kurdu, var olan kurt cinslerinden farklı bir noktaya koyuyor. Latife Cumhuriyeti Bilim Akademisi’nden Albert Protopopov, bu keşfin özel olduğunu ve birinci sefer dokuları korunmuş bir yetişkin Pleistocene devri kurduna ulaşıldığını açıkladı. Protopopov, bu örneğin çağdaş kurtlarla karşılaştırılacağını ve kurt evriminin nasıl gerçekleştiğini anlamakta kullanılacağını söyledi.

Aynı bölgede daha evvel de antik mağara aslanı yavrularının uygun korunmuş kalıntıları bulunmuştu.

Protopopov, Japon ve İsveçli araştırmacılar ile birlikte 2-4 yaş ortasında yetişkin bir kurda ilişkin olduğunu düşündükleri kelle üzerinde çalışıyor. Çalışmalarına hayvanın DNA tahlili, kafatasının içini görmek için tomografik çekimler üzere çalışmalar da dahil.

Sibirya’da kurt kalıntıları bulmak olağan olsa da genelde bu bulgular yavruları gün ışığına çıkarıyordu. Beyin ve yumuşak dokuları dahi korunmuş devasa bir baş birinci kere gözlemlendi.

Araştırmacılar ayrıyeten bölgede ortaya çıakrılan bir mağara aslanı yavrusunu da inceliyorlar. Spartak isimli yavru da epey düzgün durumda ve kas, organ ya da beyin dokusu ziyan görmemiş durumda. Araştırmacılar, bu canlıları bugünkü aslan ve kurtlarla karşılaştırarak bu canlıların gelişimini anlamayı amaçlıyor.

Başa dön tuşu