NASA’nın Spitzer Teleskopu Ölmemekte Direniyor

Uzayı incelemek ve cihan hakkında daha fazla bilgi toplamak için gezegenimizin dışına gönderdiğimiz araçlardan bir tanesi, NASA’nın Spitzer uzay teleskobu idi. Bundan yaklaşık 15 yıl evvel uzaya gönderilen ve dört yıllık bir vazifede kullanılması planlanan araç, 11 yıldır fazla mesaide ve çalışmaya da devam ediyor.

NASA, 30 Ocak 2020’de misyonlarını sonlandıracağı aracın seyahatine bir bakış sunarken, aracın vazifesine son vermelerinin altında yatan sebepleri de açıkladılar.

Kızılötesi teleskopu olan Spitzer, Dünya'ya gönderdiği bilgileri ve imajları Hubble üzere elde etmiyor. Araç, görülebilir ışıktan fazla ısıyı kullanıyor. Böylelikle, optik teleskoplar aracılığıyla göremediğimiz cisimleri ve yapıları da algılayabiliyoruz. Bu da Spitzer’in epeyce kullanışlı olmasını sağlamıştı.

Ne yazık ki aracın vazifeleri yakın vakitte sona erdirilecek. NASA’nın Jet İtici Laboratuvarı’ndan gelen açıklamaya nazaran, aracın Güneş etrafında dönüşü, Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüşünden daha yavaş. Bu nedenle de araç ile gezegenimiz ortasındaki aralık daima olarak artıyor. Data alıp göndermek için Dünya’ya gerçek dönen araç, o süreçte güneş gücü ve bataryalarını kullanıyor. Aralık arttıkça aracın kâfi güce sahip olabilmesi için yapılan ayarlamaların müddeti uzuyor.

Araç, artık kullanılabilecek kadar verimli olmadığı için NASA tarafından devre dışı bırakılacak.

Başa dön tuşu