Sanal Gerçeklik, Hücrelerin Görüntülenmesinde Kullanılacak

Hücrelerin 2 boyutlu görüntülenmesiyle elde edilen bilgiler, tıp bilimini belli bir yer kadar getirdi. Artık hücreleri daha ayrıntılı incelemek gerekiyor fakat 3 boyutlu mikroskop teknolojisi, çözümlemesi çok sıkıntı olan gereğinden fazla bilgi üretiyor. Carnegie Mellon Üniversitesi ve Virginia Mason Hastanesi birlikte çalışarak bu sıkıntı durumu kolaylaştıran bir araç geliştirdi.

Araştırmacılar, bilim insanlarının hücrelerin içinde gezebilmesini sağlayan bir teknoloji ürettiler. Takım üyeleri, sanal gerçeklik ve örnekleri 100 seferden fazla büyütebilen bir mikroskobu birleştirerek evvelce işlenmesi çok sıkıntı olan bilgilerin incelenmesini çok daha kolay hâle getirdi. Hücreler resimlendikten, adlandırıldıktan ve derlendikten sonra özel bir teknikle 2 boyutlu ortamdan 3 boyutlu ortama aktarılıyor.

Bu çalışma, tıp için büyük bir değer taşıyor. Araştırma grubu 'ExMicroVR' adını verdikleri aracın hastalıkların araştırılmasına yardımcı olmasını umuyor. Aynı anda 6 kişi, bu 3 boyutlu bilgiye erişim sağlayabiliyor ve böylelikle bilim insanlarının grup hâlinde çalışmalarına da imkan sunuluyor. Ayrıca Carnegie Mellon Üniversitesi, ExMicroVR’ın gelişmekte olan ülkelerde bile ekonomik ve ulaşılabilir olmasını istiyor. Böylelikle pahalı mikroskoplara olan gereksinimi ve tıp alanında yapılan çalışmaların mühletini azaltmayı amaçlıyorlar.

Başa dön tuşu